İnsanlar

Bayılma Neden Olur Bayılma Belirtileri Nelerdir

Bayılma için farklı tanımlamalar yapılabilir fakat basit olarak bilinç kaybı olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. Beyinin normal bir şekilde çalışmasını engelleyen bir durum meydana geldiğinde bayılma gerçekleşir ve kişiler bilincini kaybeder. Bayılma neden olur sorusunun bundan dolayı çok fazla cevabı vardır.

Temel olarak beyne yeterli seviyede kan gelmemesi ve buna bağlı olarak beyin hücrelerinin işlevlerini geçici olarak yerine getirmemesi bayılma süreciyle sonuçlanır. Kalbin kan pompalamada farklı nedenlerden dolayı yetersiz kalması, vücudun bazı bölümlerinin gölgeleme yaparak kanın beyne daha az gitmesine neden olması ve benzer hususlar bayılmaların temel sebepleri arasındadır.

Bayılma Neden Olur yani İnsanlar Neden Bayılır?

İnsanların bayılma nedenlerine dair yapılan farklı araştırmalar vardır ve bunlardan elde edilen sonuçların birçoğu benzerlik gösterir. Bayılmanın nedenleri bir tanesi olabileceği gibi birkaç nedenin bir araya gelmesiyle de olabilir. Hatta bazen bayılmaya neden dahi olmayabilir. Kısaca söz konusu süreç oldukça karmaşıktır.

İnsanların bayılma nedenleri incelendiğinde bazılarının daha sık görüldüğü ortaya çıkmaktadır. Bayılma neden olur sorusuna verilecek cevaplar arasında şunlar daha fazla yer tutar:

  • Aşırı sıcaklarda açık havada efor harcandığında,
  • Ayağa aniden ve hızlı bir şekilde kalkıldığında,
  • Yüksek tansiyon ilaçları alındığında,
  • Hızlı ve derin nefes alıp verildiğinde,
  • Üzülme durumlarında.

Yukarıdaki hususlar bayılmaların en sık görülen nedenleridir. Bunların dışında da nedenler vardır. Bayılma durumu bir defa gerçekleştiğinde endişe edilmesine gerek yoktur fakat periyodik olarak tekrarlanıyorsa acilen bir uzman doktora başvurulması gerekir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Bayılmanın Belirtileri Var Mıdır?

Bayılma neden olur sorunun cevabı yukarıda genel olarak verilmiştir. Bayılma sürecinde bir takım belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Fakat bu belirtiler kişiler arasında farklılık gösterir ve insanlardan bazıları bunları kesinlikle fark edemez. Bayılma sürecinde ortaya çıkan belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Terleme
  • Farklı hissetme ve şaşkınlık
  • Baş dönmesi
  • Çarpıntı

Bu belirtiler görüldüğünde eğer mümkünse yere yatılmalıdır. Bu mümkün değilse yere oturulmalı ve baş dizlerin arasına alınmalıdır. Bu sayede kalp tarafından pompalanan kanın beyne gitmesi sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra ayağa kalkmak için acele edilmemelidir. Yakınlarda birisi var ise ayağa kalkarken yardım alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu