İnsanlar

Çocuklar Neden Karanlıktan Korkar?

Çocuklar Neden Karanlıktan Korkar?

Çocukların neden karanlıktan korkar sorusu hepimizin aklına gelmiştir. Bu durum oldukça yaygın şekilde görülür. Dolapta ya da yatağın altında canavar olduğu düşüncesi, çocukların korku duygusunu hissetmesine yol açar. Milyonlarca çocukta karanlık korkusu görülür. Gölgelerde saklanan bir şeyler olduğu düşüncesi, çocukların bilinçaltında yer alır. Korku sadece çocuklar için değil her insan için normal bir duygudur.

Çocukların Karanlık Korkusunun Nedenleri

Yeni bir şey, daha önceden hiç deneyimlenmemiş olan şeyler bilinmezlik içerir. Bilinmeyen şeyleri denemek korku duygusuna yol açar. Hayata yeni başlayan keşfeden ve öğrenen çocuklarda yaşanılan bu duygu neredeyse her gün olur. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada; karanlık korkusunun çocukların hayal etme duygusuna sahip olduklarında evrimleştiği belirtilmiştir. Yaklaşık 2 ile 3 yaşındaki çocuklarda hayal etme yeteneği gelişmeye başlar. Hayal ile gerçeği ayırma konusunda başarılı olamayan çocuklarda karanlık korkusu oldukça yaygın şekilde görülür.

Çocuklar için karanlıktan korkma nedenleri oldukça çeşitli şekilde sıralanabilir. Günümüzde gelişen teknoloji ile dijitalleşen dünyanın dahi etkileri vardır. Televizyon, karanlık korkusunu büyük derecede tetikler. Televizyon ekranında yer alan manzaralar ve sesler, beyin için uyarıcı niteliktedir. Yetişkinler için normal olan ama çocuklar için dehşet verici şeyler televizyonda yer alır. En sevilen çizgi film programı ya da şiddet içerikli bir haber, çocuklarda büyük tahribatlara yol açabilir. Ekranda yer alan görüntüler korkutucu olabilir, ayrıca hayal gücü ile daha büyük bir hale getirmek olağandır. Yapılan araştırmalar sonucunda çocukların birçoğunda farklı sebeplerden dolayı karanlık korkusunun oluştuğu görülür, ancak çözülebilir bir sorun olduğu da ortaya çıkartılmıştır.

Karanlık Korkusu Olan Çocukların Ebeveynleri Ne Yapmalı?

Çocukların karanlıktan korkma sorunları karşısında ebeveynlerin görevleri oldukça fazladır. Etkili iletişim kurmak en önemli olan konulardan biridir. Çocuklar ile doğru iletişim yolunu bulmak birçok konuda daha iyi ilerlenmesine yardımcı olur. Çocuğu anladığını göstermek ve saygı duymak ebeveynlerin hassas olması gereken konulardır.

Karanlık korkusu ile konuşmaya çalışmak konusunda en başından beri iletişim kuran ebeveynler daha kolay yol alabilir. Yaşanılan korkunun saçma olduğu gibi cümleler kurmak çocuğa yardımcı olmaz. Korkularının yanına aynı zamanda suçluluk ve utanma duygusu eklenir. Durumu çözmek yerine daha kötü bir hale getirmek mümkün olabilir.

Sakin Olmak ve Sinirlenmemek

Çevresel faktörlerden kaynaklanan karanlık korkusu, yaşanılan tramvaylardan etkilenebilir. Çocuklar ile doğru iletişimi kuramamak bu konuda çok daha tetikleyici olabilir. Niktofobi çocuklarda görüldüğü gibi aynı zamanda yetişkinlerde de devam edebilir. Ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde geçmeyen karanlık korkusunun nedeni küçük yaşlarda sorunlarının çözülememesidir.

Karanlık korkusu ile ilgili konuşulacağı zaman ebeveynlerin sakin olması gerekir. İlk olarak çocuğu dinlemek ve olayı daha farklı bir boyuta taşımamak için sakinlik oldukça önemlidir. Korktuğu şeyi dile getiren çocuklar ebeveynleri tarafından küçümsenmemelidir. Gerçek olmadığını bilen yetişkinler bu durumun saçma olduğu dile getirmemelidir.

Çocuğu Desteklemek

Karanlıktan korkan çocuklar geceleri anneleri ya da babaları ile uyumak isteyebilir. İhtiyacı olduğu için orada bulunduğunuzu söylemek çocuğa yardımcı olacaktır. Karanlık korkusu ile mücadele etmesini sağlamak için gerekli gücü ona vermeniz gerekir. Daha iyi hissettirmesini sağlayacak eylemlerde bulunulması oldukça iyi gelir. Kontrol edilip edilmek istemediğini sormak ve belirttiği sürelerde kontrol etmek kendisini güvende hissetmesini sağlar.

Çocukla konuşurken yatağın altında ya da dolapta canavar olmadığından emin olmak için bakalım gibi cümleler kurulmamalıdır. Uslu bir çocuk olursan canavarlar gider tarzında cümleler çocuğun daha fazla korkuya kapılmasına neden olur. Karanlıktan korkmanın aşılması mümkündür ve bu konuda en büyük yardımcılar ebeveynlerdir. Büyük sorunlarda profesyonel destek alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu