Doğa

Fırtına Öncesi Sessizlik Bilimsel Olarak Doğru mu?

Fırtına Öncesi Sessizlik; bu ünlü deyimi sanırım duymayanınız yoktur. Peki böyle bir şey bilimsel olarak gerçekten olabilir mi ? Acaba hiçbir temeli olmayan saçma sözlerden biri mi, yoksa bu eski atasözünü doğrulayan bir durum var mı var?

Fırtına Öncesi Sessizlik Gerçekten Var mı?

Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem de hayır. Bazı zamanlar, bir fırtınadan önce ürkütücü bir sessizlik olabilir, fakat diğer zamanlarda, fırtına bu “fırtına öncesi sessizlik” muhabbetini atlamaya ve gökyüzünde bazı ciddi uğursuz işaretler göstermeye (bulutların birikmeye ve aynı anda gök gürlemeye başlaması gibi) başlar.

Bu esrarengiz fenomen, yaklaşan fırtınanın türüne bağlı olarak davranışını ve şiddetini de değiştirebilir. Bu sebeple bazen, hafif bir gök gürültüsü ile fırtına için biraz rüzgar ve kara bulutların birikmesi yeterli olur, oysa bir kasırga için normaldekinden daha büyük bir yaprak ve ağaç dalları hışırtısı ve fırtınalı sağnak yağışlar gerektiğini düşünürüz. . Bu oldukça gizemli söz, yüzyıllardır insanların dikkatini cezbetti ve şimdi sözü inceleme zamanı geldi.

Fırtına Öncesi Bilimi

Fırtınaların oluşup genişlemesi için ılık ve nemli bir havaya ihtiyacı vardır. Fırtınalar aslında bu koşulu sağlamak için etraflarından bu havayı kendilerine doğru çekerler. Bu tür hava, fırtınanın hareket ettiği yön de dahil olmak üzere fırtınanın tüm yönlerinden rastgele çekilir.

Nemli olan hava fırtınanın tam içine doğru çekilir ve onu  yani fırtına oluşumunu beslemek, oluşan fırtınayı canlı tutmak için fırtınanın içinden geçer. Bu hava fırtına sisteminin içine çekilirken arkasında düşük basınçlı bir hava akımı bırakır. Fırtınanın yukarı çekişi, nemli havayı fırtınanın tepesine kadar götürür, burada  bu nemi boşaltır ve kasırganın kollarına veya bulutlarının üzerine gönderilir. Sıcak ve nemli hava bulutlar arasındaki yolculuğunu tamamladıktan hemen sonra alçalmaya başlar ve daha sıcak ve daha kuru hale dönüşür.

Kuru ve ılık hava daha kararlıdır ve bu nedenle fırtına bölgesini tamamen çevreler. Bundan dolayı, fırtına başlamadan hemen önce genellikle bir sakinlik hissi oluşabilir.

HamamBöcekleri Nükleer Patlamadan Sonra Hayatta Kalabilir Mi?

Fırtına Teorileri

Yukarıda anlatılan teori basit olarak neden bir fırtınadan hemen önce Fırtına Öncesi Sessizlik hissini hissettiğimizi açıklayabilir; fakat, fırtına öncesi sessizliğin her zaman kesin olarak meydana geleceğini söyleyemeyiz. Örnek olarak, bir fırtınadan hemen önce havanın sıra dışı bir şekilde düzensiz hale geldiği durumlar da meydana gelebilir; Bunun sebebi, herhangi bir “sakinlik” şansını ortadan kaldırmak için farklı şekillerde etkileşime giren bir değil, aslında bir dizi fırtına sisteminin o anda gerçekleşiyor olmasıdır.

Fırtınayı önceden bilebilmek için en iyi seçeneğimiz, bölgenizde yaklaşan bir fırtınayla ilgili hava durumu tahminlerini takip etmemiz olacaktır. Doğanın öfkesini tahmin edebilmenin en güvenilir ve mantıklı yolu bilme güvenmek ve hava durumu tahminlerini takip etmekdir. Ancak yine de küçük bir tüyo verebiliriz, etrafınızdaki havanın hareketsiz kaldığını hissettiğinizde ve gökyüzü garip bir yeşil veya mavi tonuna döndükten sonra rüzgar dindiğinde, işte bu Fırtına Öncesi Sessizlik olbilir. Tam o anda saklanmak için bir yerler aramanın zamanı gelmiş olabilir.

Kaynaklar

  • https://wonderopolis.org/wonder/is-it-always-calm-before-a-storm
  • https://science.howstuffworks.com/nature/climate-weather/storms/calm-before-storm.htm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu