Doğa

Flamingo Bilimi: Flamingo Tüyleri Neden Pembedir ?

Bazı şanslı insanlar dışında bir çok kişi bir flamingo sürüsü görmemiştir. Eğer böyle bir şey yaşamış olsaydınız muhtemelen bu en son unutacağınız deneyimlerden biri olurdu. Uzun ve narin bacakları, garip yürüyüşleri, ilginç çeneleri ve göz alıcı parlaklıkta olan pembe renkli tüyleri ile bu şekilde tanımlanan dünyada ki tek kuştur.

Flamingo Tüyleri Neden Pembedir

Pembe renk! Aslında pembe kelimesi bir yerde yazıldığında veya söylendiğinde bir çok bilimsever.com okuyucusunun aklına genellikle “flamingo” gelebilir. Fakat bu pembe renkli hayvanlar görüntüsüyle birçok insanı şaşırtır! Doğada pembe olan çok az hayvan türü vardır ve bu güzel renkli hayvanlar ya da yaratıklar genellikle zehirli yada çok tehlikeli olurlar. Fakat bu durumdan flamingoların haberi yok.

Eğer yaratılan her şeyin doğada bir işlevi olduğuna ve mantıklı bir şekilde açıklanabileceğine inanıyorsak; Flamingo tüyleri neden pembedir ve göz alıcı renktedir?

Flamingolar Ne Yer Ne İçer?

Bana ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim ifadesi yine bu pembe kuşlar için önemli bir özdeyiş olabilir. Herkesin sevdiği bu parlak pembe kuş için yedikleri ve rengi birbiriyle bağlantılı. Güneş ışığında büyük sürüler halinde gururla renklerini sergileyen bu kuşların benzersiz renklerinin aslında çok basit bir açıklaması vardır. Curacao’nun düzlüklerinden Meksika’nın mangrov ormanlarına ve Bombay’ın çamur tabakalarına kadar tüm flamingo türlerin diyetleri  küçük kabuklu canlılar, karides ve yumuşakçaların yanı sıra farklı alg türlerinden oluşur. Bu paragraf “Flamingo etçil mi otçul mu” sorusunun da cevabı olmaktadır.

Curaçao, Karayip Denizi’nin güneyinde ve Venezuela’nın kuzeyinde yer alan bir ada – Vikipedia

Yosunlar; ağırlıklı olarak , cantaxanthin denilen doğada yaygın olarak dağılmış bir keto-karotenoid pigmentler içerir, bu karotenoidler hafif turuncu-kırmızı renkli pigmentlerdir. Ayrıca flamingoların günlük olarak tükettiği diğer küçük canlılar da benzer karotenoidlere sahiptir, nihayetinde flamingolar oldukça renkli bir diyetle beslenmiş olurlar.

Bu besinler yenildiğinde, pigmentler kuşun sindirim sistemi tarafından ayrıştırılır ve flamingonun yağ hücrelerinde depolanır. Bu aynı yağ hücreleri, renkli pigmentleri ile çoğaldıkça, yağlara bağlı tüylerde birikir ve bu da sonunda pembe tüylü bir kuşun oluşmasına sebep olur. Şaşırtıcı olabilir belki ancak! flamingolar doğduğunda gri ve donuk renklere sahiptir. Zamanla, yağ hücreleri pembeye boyandıkça, tüyleri de pembe renge boyanır.

Yediklerinin çeşitliliğine ve pigment yoğunluğuna bağlı olarak, farklı flamingo türleri renk açısından önemli ölçüde farklı olabilir. Bu karotenoidler açısından zengin kabuklularla beslenen Karayip türlerinin tüyleri çok daha koyu olur ve genellikle koyu turuncu ya da kızıl renge kadar görülebilir; ancak, kabukluların ve alglerin besinlerle daha az yoğun olduğu Orta Doğu ve Hindistan’daki türler, flamingolar yalnızca soluk pembe renktedirler.

Flamingolar gibi Renk değiştiren diğer Canlılar

Flamingolar, yedikleri besinlere göre renk değiştiren en yaygın canlı türü olabilir ancak yedikleri yüzünden görünüşleri etkilenen başka canlılar da vardır.

Somon Balıkları

Flamingolara benzer olarak, somon balıklarının da yiyeceklerin önemli bir parçası olarak küçük kabukluları yer ve taze somonun ayırt edici özelliklerinden olan; zengin turuncu-kırmızı rengine sahip olmasını sağlayan karotenoid beta karoten pigmenti tüketmiş olurlar.

Sarı Kanaryalar

Fenerbahçe’nin sembolü olan sarı kanaryalar tipik olarak bu renktedir, ancak yine yediklerinden kaynaklı pigmentlere bağlı olarak renkleri oldukça değişken olabilir.Kanaryaların renkleri parlak sarıdan daha koyu turuncu tonlara kadar dönüşebilir.

İnsan

Evet, insanlar da besinlerinin içeriğine göre değişen renk alabilen canlılardandır. Örnek olarak; Havuç, balkabağı, mango, tatlı patates ve domatesi seviyorsanız, cildiniz biraz daha turuncu bir renk alabilir.. Bu yiyecekler, beta karoten gibi karotenoid pigmentleri bakımından yüksektir ve çok tüketince işin rengi değişir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu