İnsanlar

Göz Altı Torbaları Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Dış görünüşüne dikkat eden insanlar için göz altı torbalarının oluşması oldukça kötü bir deneyimdir. Gözleriniz ne kadar güzel olursa olsun, o güzel gözlerin altında ki göz torbaları görünüşünüzü oldukça kötü etkiler.

Gözlerinizin altındaki göz torbaları, yeteri kadar dinlenemeyen veya uyumayan ya da son derece tedirgin olan biri gibi biraz depresif bir şekilde görünmenize neden olabilir. İnsanların gözlerinin altında torba istemediğimizi biliyoruz, ama bu göz torbalarının arkasındaki nedeni hiç düşündünüz mü?

Göz Torbaları Nedir?

‘Göz torbaları’ kelimesi aslında bu durum için bilimsel bir terim değildir; bilimsel olarak betimleyecek olursak çok daha ilginç bir adı olduğunu biliyoruz! Periorbital şişkinlik.

Temel olarak bu, göz çevresindeki dokuların şişmesi anlamına gelir. Bu şişen bölge yörünge olarak adlandırılır. Yörünge, gözün oturduğu yuvadır. Bu nedenle o bölgedeki dokularda meydana gelen şişlik, göz torbası (veya “gözlerde şişlik” veya göz çevresinde şişlik , göz altı şişliği gibi isimlerle adlandırılır.

Göz Torbaları Neden Olur ?

Göz torbalarının oluşması için birkaç farklı neden olsa da, en yaygın olanlarından bazılarını inceleyelim. Göz torbaları ile ilişkili en kabul gören sebep yetersiz uyku uyumak . Yetersiz uykuda, insan alışık olduğu düzenden ayrı bir gün çok daha az uyursa, ertesi gün o kişinin gözlerinin çevresinde gözle görülür bir şekilde  şişlikler olacaktır. Bu yüzden göz torbaları uykusuzluk ile doğrudan ilişkilendirir.

Bir türlü uyuyamadığınız gecelerden birinin, sonra ki gününde sınava hazırlanamadığınız ve şiş gözlerle okula yürüdüğünüz gecelerden birini hatırlıyor musunuz?

Akıldan çıkarılmamalıdır ki, uykusuzluk sadece göz torbalarına değil, yorgunluktan odaklanamadığınız için gireceğiniz sınavdan başarısız olmanıza da sebep olabilir! Bu yüzden uykuyu ihmal etmeyin!

Göz torbalarına sebep olan diğer bir önemli  durum ise  yaştır . Bunun nedeni, insan yaşlandıkça göz çevresindeki cildin incelmesi ve zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Bu durum, göz torbaları gibi görünen cildin şişmesine veya sarkmasına sebep olur. Uykusuzluğun bir çaresi var ancak malesef yaşlanma konusunda hiçbir şey yapamıyoruz. Yani şimdilik yapamıyoruz!

Hamilelik veya menstrüasyon sırasında göz çevresindeki bölgede sıvı tutulması da göz çevresindeki cildin şişmesine neden olabilir.

Tüm bu sebepleri incelerken, insan vücudundaki birçok sorunun en yaygın sebeplerinden biri olan yediklerimizi de unutmamamız gerekiyor. Aşırı tuzlu yiyecek tüketimi de göz çevresindeki sıvıların tutulmasını teşvik eder. İşlenmiş gıdalardaki büyük miktarlarda sodyum kesinlikle göz torbalarına sebep olabilir.

Yine kurtulamadığımız bir sebep ise stres! Göz torbalarının bir başka önemli nedenidir. Strese de bağlı olarak aşırı tütün ve alkol kullanımı birçok yönden sizin için kötüdür, ancak özellikle göz torbalarınızdan kurtulmak istiyorsanız. Bunlar, stres ve depresyona, yorgunluğa ve sıvıların tutulmasına önemli ölçüde katkıda bulunan toksik maddeler içerir.

Göz Altı Morlukları Ve Torbaları Nasıl Giderilir ?

Aslında göz altı torbaları neden olur şeklinde sebeplerini sıraladığımız başlığın altında ki bir çok şeyden uzaklaşabilirsek göz altı torbalarını kolayca giderebiliriz. Göz torbaları aslında insanda acıya neden olmaz ve bir önceki cümlede de belirtilen gibi insanın yaşam tarzında ve beslenme alışkanlıklarında bazı basit ama etkili değişiklikler yapılarak bu göz altı torbaları giderilebilir.

Birincisi, tuzlu yiyecekler, alkol ve tütün tüketimini azaltmayı düşünmelisiniz . Düşük karbonhidratlı yiyecekler de göz altı torbalarını gidermek için çok faydalıdır.

Göz torbalarından kurtulma istiyorsanız sigara içmek konusunda kesinlikle bir defa daha düşünmelisiniz!  Ayrıca, terleme yoluyla vücuttaki aşırı tuzdan kurtulabileceğinden daha fazla spor yaparsanız göz altı torbalarından kurtulmak için doğru bir şey daha yapmış olacaksınız.

Gözlerinizin yakınında buz uygulaması yapabilirsiniz! Soğukluk kan damarlarını daraltarak sıvı akışını engeller ve ancak kısa vadeli bir çözüm olarak uygulanabilir.

Mümkün olduğunca stres ve depresyondan uzak durun. Bu şekilde göz torbalarını hızla ortadan kaldırabilir ve daha güzel gözükürsünüz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu