Uzay

Güneş ve Gezegenler Parlamıyor Ama Yıldızlar Nasıl Parlıyor

Bazı gecelerde gök yüzüne baktığınızda parlayan yıldızları görebiliyoruz çünkü kabaca güneşten gelen ışıkları bize yansıttıkları için onları küçük noktalar halinde görüyoruz.

Peki ya en büyük yıldızımız olan Güneşi neden geceleri görmüyoruz ? Güneş sistemimizin tam kalbi olan bu kocaman yıldız neden parıldamıyor?

Yazının devamında ki detayları okumak istemeyenler için bilimsever.com hemen kısa cevap : Yıldızlar parıldıyor çünkü Dünya’dan o kadar uzaktalar ki, yıldızlardan gelen ışık atmosferden geçtiğinde, kırılma nedeniyle sayısız kez bükülüyor ve sanki yanıp sönüyormuş gibi görünmesini sağlıyor. Güneş diğer yıldızlara kıyasla Dünya’ya çok yakın olduğu için parlamıyor.

Şimdi geçelim detaylara!

Güneş Neden Parlamıyor

Gökbilimi ile uğraşan bilim insanları yıldızların parıldamasına bilimsel bir isim verdiler: astronomik ışıldama.

Gökyüzünde gördüğümüz diğer bütün yıldızlar Güneşe göre Dünyadan çok çok uzaktalar. Güneş tartışmasız Dünya’ya en yakın ve en büyük yıldız ünvanını taşıyor ve dünyadan yaklaşık  93 milyon mil (0.0000158 ışıkyılı) uzaklıkta bulunuyor. Güneşten bir sonraki en yakın yıldız Dünya’dan yaklaşık 4,22 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor , bu uzaklıkları referans alırsak , size diğer yıldızların Dünya’dan gerçekten çok çok çok uzakta olduğuna dair bir izlenim verebilir.

Bilinen en büyük yıldız olan Güneş’in parlamamasının sebebi, diğer küçük yıldızlara kıyasla Dünya’ya çok yakın olmasıdır. Bu sebeple, diğer uzaktaki yıldızların aksine güneş, gökyüzündeki küçük bir noktadan çok çok daha büyük görünür ve bu pırıltı şeklinde bize göz kırpmaz.

Diğer Yıldızlar Neden Parlıyor?

Dünyamıza güneşten daha uzak yıldızlardan gelen ışık bize ulaşmak için çok uzun bir mesafe katediyor ve aynı zamanda Dünya atmosferinin sıcaklık ve yoğunluk bakımından çok değişken olan ceplerine çok farklı açılarla çarparak giriyor ve içinden geçiyor. Bu çarpma sebebiyle atmosferimizde epeyce çalkantılı, akıntılar ve girdaplar oluşuyor.

Dünya atmosferi içerisinde ki her katmanda, farklı yoğunluklarda farklı yönlerde hareket eden hava akımları vardır. Yıldızlardan gelen ışık atmosferden geçtiğinde, kırılma nedeniyle eğilip bükülür, bu yüzden yıldızlar onlara baktığımızda parıldıyor gibi görünür. YANİ aslında uzaydan yıldızlara bakarsanız yıldızların parladığını görmezsiniz.

Gezegenler Neden Parıldamıyor?

Gezegenler de  Güneşimiz gibi parlamaz. Aslında gezegenler de Dünya’ya uzak olup parlayan yıldızlardan daha yakındır! Gezegenlerin Dünya’ya yakınlığı nedeniyle, bu gök cisimlerinden gelen güçlü ışık yansıması Dünya’nın atmosferi tarafından fazla eğilip bükülmez. Bu nedenle, güneş sisteminde ki gezegenlerinde yıldızlar gibi parıldamıyorlar.

Bilimsever.com’un bu yazısının sonunda! Son bir söz söylemek gerekirse eğer; Dünya atmosferine çok minnettar olmalıyız; Bizi bir anda kızartabilecek zararlı UV ışınlarından korumanın yanı sıra, atmosferimiz yıldızlarla dolu gökyüzünün geceleri parıl parıl parıldıyor gibi gözükmesinin nedenidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu