Uzay

Güneş’in Gerçek Rengi Nedir?

Bu makalenin başlığını okuduğunuzda muhtemelen, “nasıl yani tabi ki sarı” diye düşünebilirsiniz. Ancak, bu kadar basit mi? Güneşin rengi gerçekten sarı mı?

Gerçekten böyle düşünüyorsanız aslında yanılıyorsunuz. Güneşin rengi sarı değil. Çocukluğunuzdan beri Güneş’in sarı olduğunu düşünürdük ve resimlere hep sarı olarak çizerdik. Güneş’in gerçek renginin aslında beyaz olduğunu düşünebiliriz. Güneş’in genel olarak sarı görünmesinin nedeni, Dünya atmosferinin mavi, yeşil ve mor gibi renkleri dağıtmasıdır. Öte yandan, sarı, turuncu ve kırmızı gibi renkler dalga boylarına bağlı olarak daha zor dağılır, bu da Güneş’e gün boyu sarımsı, ufka yakın olduğunda turuncu / kırmızımsı bir renk verir.

Renklerin tuhaf fiziği ve atmosfer içerisinde dumanın, tozun ve kirliliğin etkileri ile Güneşi çoğu zaman sarı görürüz. Güneş’in beyaz rengini görebilmek için, Dünya atmosferini aşmanız gerekir.

Güneş kendi rengini nasıl alır?

Güneş’in baktığımızda bizim görebildiğimiz renk, geniş elektromanyetik spektrumun yalnızca küçük bir yansımasıdır. Bu elektromanyetik spektrum, küçük gama ışınlarından, büyük radyo dalgalarına kadar geniş bir yelpazede farklı dalgalardan oluşur.

Güneş’in ortaya çıkardığı görünür ışık, en iyi olarak yukarıdaki görselde bulunan prizma aracılığıyla görülebilir. Bu prizma ile – kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe – renklerini izleyebilirsiniz. Bu renkler ingilizce isimlerinin baş harfleri ile VIBGYOR (veya ters olarak ROYGBIV) olarak kısaltılır . Menekşe en düşük dalga boyuna sahipken, kırmızı en yüksek dalga boyuna sahiptir. Tüm bu renkler birleştiğinde Güneş’in net rengi olan beyaz bir renk oluşturur.

Dünya atmosferi güneş ışığının rengini nasıl bozar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Güneş’in bize sarı görünmesinin nedeni Dünya’nın atmosferidir. Gelen ışık atmosfere çarptığında, elektronların ve protonların hızla yukarı ve aşağı sıçramasına neden olur. Dünya’nın atmosferi, ışığı mavi, çivit mavisi ve mor dalga boyu bölgesinde daha belirgin bir şekilde dağıtırken, kırmızı, turuncu ve sarı gibi daha yüksek dalga boylu renkler az dağılır. Bu garip sıçramalar nedeniyle Güneş sarı görünür.

Pekala Güneşin rengi bu kadar önemli mi?

Bizler için olmasa da astrofizikçiler için güneşin rengi oldukça önemlidir. Belirli bir yıldızdan gelen ışık spektrumunu bölmek için spektroskopi adı verilen bir teknik kullanılır. Bu yöntem gökbilimcilerin, bir yıldızın yaşını ve davranış modellerini belirleyebilecek daha ağır elementlerden mi yoksa daha hafif elementlerden mi oluştuğunu tahmin etmesine yardımcı olabilir. Renk ayrıca bilim insanlarının bir yıldızın sıcaklığını tahmin etmesine yardımcı olur. Güneşin rengi bu yüzden önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu