Açıklayıcı

Hızla İleri Giden Tekerler Neden Geriye Dönüyor Gibi Gözükür

Hepimiz  en az bir defa bu olaya şahit olmuşuzdur. Arabanın ileri doğru gittiğini bildiğimiz halde tekerleklerinin geri geri döndüğünü görmek oldukça garip gelmiştir.

Araba hızlanmaya başlarken her şey oldukça normal gözükür. Arabanın tekerlekleri olması gerektiği gibi arabanın hızlandığı yönde dönmeye devam eder. Araba hız kazanmaya başlamasıyla birlikte  tekerleklerin dönüşü giderek yavaşlar ve durur gibi gözükür. Araba hızını biraz daha arttırdığında ise tekerlekler yavaş yavaş geriye dönmeye başlar.

Vagon tekerleği efekti

Bu efekt aslında bir fenomendir. Bu etki esas olarak tv filmlerde gözlemlenebilir. Filmlerde kullanılan kameralar sürekli çekim yapmaz, bunun yerine saniyede çok sayıda görüntü yakalar. Genellikle, bu yakalama hızı saniyede yaklaşık 24 ila 50 karedir. Beynimiz, benzer görüntüler arasında sürekli bir hareket yanılsaması yaratarak bu görüntüler arasındaki boşlukları doldurur. Bu nedenle, tekerlek bir kare (görüntü) boyunca diğerine doğru dönüyorsa, beynin kavrayacağı en belirgin hareket yönü geriye doğru olanıdır.

Beynimiz Bize Oyun mu? Oynuyor

Kusursuz kamera gibi davranan görsel korteks, zamansal paketlerdeki duyusal girdiyi işler, bir dizi anlık görüntü çeker ve ardından sürekli bir sahne oluşturur. Belki de beynimiz bu hareketsiz görüntüleri bir filmdeki karelerle aynı şekilde işler ve algılama hatası, sınırlı bir kare hızından kaynaklanır.

Film kamerası teorisine göre, görsel alandaki her şey için kare hızı aynı olduğundan, iki tekerlek farklı davranmamalıdır.

Bilim adamları algısal rekabetin bir sonucu olarak ortaya çıkan etkiyi açıklayan bir teori ürettiler; beyin bir durumun iki farklı yorumunu yarattığında baskın olan algı bizim “inandığımız” şeydir. (bu durumda, tekerleğin aslında geriye doğru döndüğüdür).

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu