İnsanlar

İnanması Zor, En Garip 7 Fobi

Fobiler, sıradan korkularımızdan çok daha ciddi hislerdir. Yüksek bir binanın en üst katında yaşadığınız basit bir yükseklik korkusunun yanında, akrofobi (şiddetli şekilde duyulan yükseklik korkusu) çok daha ciddi psikolojik sorunlara neden olabilir. Fobilerin sebep olduğu korkular bize kalıcı hasarlar verebilir.

Günümüz insanlarında; Arachnophobia (örümcek korkusu), Trypanophobia (iğne korkusu) ve Claustrophobia (küçük veya kapalı alanlarda kalma korkusu) gibi bazı fobiler oldukça yaygın gözükmektedir. Bu sıradan fobilerin yanında, birçok insanın var olabileceğine inanmadığı birçok saçma ve garip fobi de vardır.

Filofobi

Bu kadar güzel aşk şarkısı varken aşık olma veya duygusal bağlar kurma korkusu da nedir!

Bu fobi genellikle kişiyi yalnızlık içinde yaşamaya ve herhangi bir insanla  dostluk veya arkadaşlık ilişkisi kurmaktan kaçınmaya zorlar. İnsanoğlu, sevmek veya sevilmek zorundadır. Filofobi gibi bir durumla hayatın ne kadar zor olduğunu hayal etmek bile zor.

Anthofobi

İnanması gerçekten güç ama Çiçek korkusu!

Evet, derin bir çiçek korkusu! Bu durumdan şikayetçi olan insanlar, çiçeklerin kendileri için gerçekten fiziksel bir tehdit oluşturmadığını anlayabilirken, korkuya sahip insanların çiçekleri görmesi ve hatta düşüncesi bile aşırı korkuya sebep olur.

Hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Bu kadar uzun bir adı olan fobinin adı ne olabilir? Tabi ki Uzun kelimeler korkusu

Bu fobiden şikayetçi olan insanlar muhtemelen rahatsız olmadan bu fobinin başlığını okuyamayacaktır. Bir çok fobide olduğu gibi, tabi ki insan böyle bir korkuyla doğmaz. Bu garip korku insanın hayatındaki bazı olaylar veya deneyimlerle tetiklenir. Hippopotomonstrosesquipedaliophobia terimini anlamak için küçük bölümlere ayrılabilir – kelimenin ilk kısmı açıkça Hipopotam’a atıfta bulunur. “Monstr” Yunan kökenlidir, canavarca ve ürkütücü bir şey anlamına gelir. “Sesquippedalio” da Yunan kökenlidir ve “bir buçuk fit uzunluğunda” anlamına gelir. Son olarak fobi, hastalıklı korku anlamına gelen “fobo” dan türemiştir.

Spektrofobi

Aynalardan korkan insanlar, aynaların kırılmasından, aynanın içerisinden birinin üzerlerine atlamasından veya aynaların doğa üstü olaylara karışma konusundan korkarlar. Genellikle, spektrofobi, korku filmi izlemek gibi travmatik olaylardan veya aynalar ve hayaletlerle ilgili batıl inançlardan kaynaklanır.

Pedofobi

Her yeri kurcalayan misafir çocuğu korkusu hepimizde vardır, ancak bu sadece misafir çocuklarına karşı değil genel olarak tüm Çocuklara karşı duyulan bir korkudur.

Bu yoğun korku, bebeklerin veya çocukların varlığında hatta sadece düşüncesinde bile kaygıya neden olur. Hem psikolojik hem de sosyolojik bir çok tetikleyiciden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, bu tuhaf korkunun belirli bir nedeni veya tedavisi var mı tam olarak bilinmemektedir.

Afefobi

Bu doğuştan gelen bir fobidir. Fakat, bazen kötü bir deneyimin sonucu olarak bu korkuyu zamanla geliştiren birçok kişi de vardır. Genellikle bu his, cinsel saldırı korkusuyla ilgilidir. Bu insanlara fiziksel temasla yaklaşan herhangi bir şey onların son derece kaygılı olmasına sebep olur.

Tripofobi

Bu tuhaf fobilerin aralarında ki en tuhaf olanlardan biridir. Düzensiz desenler veya delikler korkusu. Bu korku bir dizi delik veya kapsül içeren bir şey görünce kaşınmaya ve hatta kusmaya kadar neden olabiliyor.

Oldukça eğlenceli, ama aynı zamanda çok korkutucu bir dünyada yaşıyoruz. Korkularımızla yüzleşmek istemediğimiz bir şey olsa da günün birinde yüzleşmek zorunda kalacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu