İnsanlar

Kahkaha Atmak Neden Bulaşıcıdır?

Karşınızda esneyen birini gördüğünüzde, esnemekten kendinizi tutamadığınız olmuştur. Esnemek gibi gülmek de oldukça bulaşıcı bir harekettir, ancak gülmek sevdiğimiz ve onu başkalarına memnuniyetle paylaşacağımız bulaşıcı bir hastalıktır. Aslında, birisinin gülme sesi bile sizde (özellikle bebeklerin), içgüdüsel bir mutluluğa neden olabilir.

Bir komedi filmini sinemada izlerken daha komik gelebilir çünkü, komik sahnelere tüm salon birlikte gülersiniz ancak aynı filmi televizyonda izlediğinizde bir tek siz gülersiniz.

Filmi kendi başınıza izlemek ile büyük gruplar halinde o mizahı deneyimlemek aynı şey değil. Peki gülmeyi bu kadar bulaşıcı yapan nedir? Yapılan şakayı komik bulmasak bile neden diğer insanlarla birlikte gülüyoruz?

İnsanlar Neden Güler?

İnsanlar, yapılan şakadan hoşlanırlarsa, yanlarında yürüyen arkadaşlarının garip bir şekilde takla atarak yere düştüğünü görürlerse veya komik sayılabilecek başka bir şey yaşamak gibi çeşitli nedenlerle gülebilirler.

Araştırmalar gülmenin eski primat atamızdan insanlara geçtiğini göstermiştir. Atalarımız için kahkaha, aralarındaki bağı güçlendirmenin bir süreciydi. İnsanlar kendilerini özgür hissettiklerinde ve birbirleriyle rahat olduklarında gülerler, bu nedenle kahkaha, tıpkı atalarımızda olduğu gibi, insanlar arasındaki bağı kesinlikle artırır.

Gülmek Neden Bulaşıcıdır?

Bir insanın bir sese tepki vermesi, beynin premotor kortikal bölgesinde ki faaliyetlere bağlıdır.  Bu bölge, yüzdeki kaslara ,gelen seslere nasıl tepki vereceğini yönetir. University College of London, farklı seslere beyinlerinin tepkisini ölçtükleri bazı gönüllüler üzerinde bir araştırma yaptı.

Zafer sesine gülme gibi olumlu sesler için yanıtların daha yüksek olduğu, çığlık veya öğürme gibi olumsuz sesler için ise çok daha düşük olduğu görüldü. Bu, insanların olumsuz seslere kıyasla kahkaha sesine daha duyarlı olduklarını göstermektedir. Bu, diğer insanların güldüğünü gördüğümüzde istem dışı gülümsememizin nedenini açıklayabilir.

Tanganyika kahkaha salgını olarak bilinen, gülmenin bulaşıcı doğasına dair ünlü bir durum var . 1962’de Tanganyika’da (şimdi Tanzanya) bir köyde yatılı okulda okuyan üç kız gülmeye başladı ve kısa süre sonra tüm okula yayıldı. Sonunda, 159 öğrencinin yaklaşık 95’ini etkiledi. Bu gülme artık o kadar rahatsız edici bir hal almıştı  ki okulun kapatılması gerekiyordu.

Önceden kaydedilmiş kahkahaların sit-com’lara konulmasının sebebi de aslında o sahneye zorla güldürmek istemeleridir. İnsan sağlığına birçok faydası olduğu için kahkahanın en iyi ilaç olduğu sıklıkla söylenir. Bu durumda elimizden geldiğince çok gülmeliyiz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu