Uzay

Karanlık Madde ve Karanlık Enerji Nedir?

Büyük patlamadan(13.7 milyar yıl önce) şimdiye geçen süre içinde bilim insanları bir sürü araştırma yaptı, tabi bu araştırmalar yanında birtakım soruları getirdi.1922 yılında bilim insanları gördüğümüz evrenin bu kadar büyür bir evren oluşturmaya yetecek kütlesi olmadığı fikrini ortaya attı. Göremediğimiz, hesaplayamadığımız, algılayamadığımız bir madde(karanlık madde) fikrini ortaya attı. Tabi o yıllarda bu fikre pek sıcak bakılmadı,1970’li yıllara gelindiğinde bilim adamları gözlemlenen evrenin o kadar büyük kütleli olamayacağını kanıtladı, ve bilim insanları bu göremedikleri algılayamadıkları maddenin ne olduğunu araştırmaya başladılar.

Karanlık Madde Nedir?

Karanlık madde, göremediğimiz algılayamadığım bir maddedir, fakat nasıl var olduğunu biliyoruz çünkü bir kütle çekimi var. Evrendeki galaksi ve yıldızları enerjilerini bükebiliyor.90’lı ve 2000’li yıllarda bilim adamaları yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığın büküldüklerini fark ediyorlar ve ortada o ışığı bükecek bir gezegen veya herhangi bir cisim gözlemleyemiyorlar. Başlarda bunun bir tür karadelik veya anti-madde olduğunu düşündüler fakat kara delik olmadığını geliştirdikleri gözlemleme teknikleri ile fark ettiler, anti-madde de olamazdı çünkü anti-madde evrenimizdeki bir madde ile etkileşime geçtiği zaman bir gama ışınımı yapıyordu ve büyük bir enerji ortaya çıkarıyordu ve bunu fark edebiliyorlardı.

Güneş ve Gezegenler Parlamıyor Ama Yıldızlar Nasıl Parlıyor

Bu konu üzerinde çok zaman harcanıyor ve emek sarf ediliyor, sonunda bazı bulgulara ulaşıyorlar. Günümüzde bununla ilgili iki teori ortaya çıkıyor; Birincisi keşfedilmemiş bir madde olduğu üzerine ki yakın zamanda tanrı parçacığı adıyla bilinen Higgs Bozonu keşfedildi, bunun gibi keşfedilmemiş madde olacağı düşünülüyor, İkincisi ise neutrinolar ki noutrinolarda patlamalardan(süpernova vs.) sonra bolca açığa çıkar, bu teoriye göre noutrinolar evrenin her yeri ve evreni, galaksileri bir arada tutuğuna inanıyorlar. Bilim insanları yakın zamanda karanlık maddeyi yakın gelecekte tam anlamıyla keşfedeceklerine inanıyorlar.

Karanlık Enerji Nedir?

Karanlık enerjiden bahsedecek olursak öncelikle ona neden karanlık enerji deniliyor önce onu açıklayayım. Evren büyük patlamadan günümüze hızla genişliyor fakat bilim adamlarının araştırmaları sonucu evrenin belli bir genişlemeden sonra genişlemesinin yavaşlaması gerekiyor ama evren yavaşlamak terine gittikçe hızlanarak genişliyor.

Bu durumda bilim insanları evrenin bu denli genişlemesinin nedenin evrende çok daha büyük ve algılayamadığımız bir şeyin daha olduğunu düşünüyorlar, çünkü genişleme hızı hesaplanınca evrende bilim görüp hesapladığımız maddenin sadece Livarına eşit olduğu , karanlık madde diye bahsettiğimiz ve hesapladığımız maddenin de sadece civarı olduğunu geriye kalan u civarı maddenin(enerjinin) bulunamaması(bilinmemesi) bu enerji hakkında hiçbir bilgiye sahip olamamızdan dolayı karanlık enerji deniliyor. Sonuç olarak karanlık enerji hakkında en ufak bilgiye sahip değiliz, karanlık maddeyi azda olsa hesaplayabiliyor fark edebiliyoruz ama karanlık enerji hakkında hiçbir bilgimiz yok. Bildiğimiz tek şey evrenin hızla genişlemesini sağlıyor…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu