Doğa

Kediler Neden Suyu Sevmez? Kediler Sudan Neden Korkar?

Kediler neden suyu sevmez Diye merak ediyorsanız tek bir sebebi olmadığını bilmelisiniz. Bunun nedenlerini öğrendiğinizde, sevimli dostlarımızın suya karşı duyduğu antipatiye onların penceresinden hak vereceksiniz. Kedilerin neden suyu sevmediklerine dair gerekli tüm bilgiyi aşağıda maddeler hâlinde siz değerli hayvanseverlere sunmaktayız.

Her Kedi Sudan Korkar mı?

Kediler su görünce korkar fakat suyla eğlenmeyi de sever. Örneğin patilerini suya sokmaktan hoşlanır ve bu şekilde kendi kendine oynar.

Bir kaptan veya musluktan rahatlıkla su içebilir. Özetle, eğer kontrol kendisindeyse onun için sorun yoktur. Eğer su altındayken kontrol bir başkasındaysa bu, kedinin strese girmesine neden olabilir.

Bir kedinin vücuduna su temas ettiğinde bu onu –deyim yerindeyse- teyakkuza geçirir. Refleks olarak sıçrar ve yükseğe zıplar.

Her kedinin suya tepkisi böyle değildir. Abyssinian Kedileri, Savannah Kedileri, Van kedileri sudan korkmaz. Hatta onlar göllerde ve havuzlarda saatler boyunca yüzebilirler. Büyük kedilerden jaguar ve Bengal kaplanı da iyi bir yüzücüdür.

Kediler Suyu Neden Sevmez?

Eski çağlarda kedilerin hep kurak yerde yaşadığı söylenir. Bu görüşü savunanlara göre, kedilerin ataları suya alışık olmadığı için onların neslinden gelen kediler de böyle bir fobiye sahiptir. Yani dedeleri suda banyo yapma gibi bir imkâna sahip olamamışken, torunlarının suya karşı yabancılık çekmesi gayet normaldir.

Kediler sudan neden korkar? Sorusuna verilen bir diğer cevap ise, suya girdikleri zaman tüylerinin ağırlaşmasıdır. Kedinin cildi suyla ıslandığında, bu durum tüylerinde bir ağırlık hissetmelerine yol açabilir. Tabii ki bu da bir varsayımdır, %100 bilimsel geçerlilik taşımaz.

Kediler midesine ve tüylerine çok düşkündür. Tüylerinin başına kötü bir şey gelmesini tabii ki istemezler. Vücuduna su değmesi hâlinde bunu tüyleri için bir tehdit olarak algılayabilirler. Suyun meydana getirdiği ağırlık hissi, hareket yetilerinin az da olsa kısıtlanmasına yol açar.

Örneğin çamaşır makinesine bir kıyafet attığınızı düşünün. Makine, sıkma işlemini gerçekleştirmeden önce kıyafeti çıkarırsanız size ağır gelecektir. Çünkü yıkanan giysinin henüz tüm suyu üzerindedir.

Kedilerin durumu da buna benzer. Tüyleri ıslanınca biraz sıklaşır ve dolayısıyla vücuduna ağır gelmeye başlar. Bu da kediye rahatsızlık verir.

Kedilerin Suyu Sevmeme Nedenleri

Kediler neden suyu sevmez? Diye merak edenlerin bilmesi gereken başka şeyler de var. Bir kedi, sahibi tarafından yıkandığını anladığında bağırmaya başlar. Çünkü kendini savunmasız hisseder ve sudan kurtulmak için çırpınır.

Sudan çıktıklarında, kendisine böyle bir travma yaşattığı için sahipllerine karşı öfkeli davranabilirler. Bundan dolayı kedinizi yıkarken dikkatini dağıtmasına yardımcı olmalı, banyoyu onun için eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmelisiniz.

Aslına bakarsanız kedilerin –tedavi amacıyla olmadığı sürece veya kirlenmedikçe, üzerine yabancı bir madde dökülmedikçe- yıkanması gereksizdir. Veterinerler, böyle bir ihtiyaç yoksa kedilerin yıkanmaması gerektiğini belirtir.

Suyla İlk Tanışması Kötü Geçmiş Olabilir

Kediler neden sudan korkar? Bilmek istiyorsanız, bunun önceki deneyimleriyle de alâkalı olabileceğini belirtelim. Kedi, su ile kötü bir şekilde tanıştıysa, bu onun bilinçaltına işleyebilir ve ilerleyen süreçte de sudan hep nefret etmesine sebep olabilir.

Kediniz eve geldiği andan itibaren onun güvenini kırmamak için dikkatli olmalı, hele ilk zamanlarınızda ona karşı daha hassas davranmalısınız.

Size alışmadan, ortamı tanımadan onu yıkamaya çalışmanız iyi bir fikir değildir. Aksi takdirde kediniz huysuzlaşır, size yaklaşmaz ve onun gönlünü almanız zor olabilir!

Kediler Narin Yapılıdır

Kediler niye suyu sevmez? Sorusuna illâ fiziksel bir gerekçe aramak yanlıştır. Bu, kedilerin psikolojisinden de kaynaklanabilir. Kedilerin duygu durumları âniden değişebildiği için, en ufak şey onları etkilemeye kâfi gelebilir. Bize çok normal gelen bir şey onlara göre büyük bir tehlike olabilir.

Kediler de anksiyete problemi yaşayabilirler. Bu durum sudan korkmalarını tetikleyebilir. Anksiyetesi olan bir kedi suya girince diğer kedilerden daha fazla tepki verebilir. Suyun vücuduna yapışacağı, bir daha hiç çıkmayacağı şeklinde bir korkuya kapılmaları muhtemeldir.

Evet, hayvanlar bizim gibi düşünüp muhakeme yapamazlar. Fakat onların da içgüdüleri vardır. Sudan nefret eden bir kediye suyu sevdirmek çok zordur, bazen de imkânsız… O yüzden bu konuda onun üzerine gitmemelisiniz.

Kokular Rahatsızlık Verebilir

Kediler kokulara karşı oldukça duyarlıdır. Musluk suyundaki bazı kimyasal maddelerin suda meydana getirdiği koku kedileri rahatsız edebilir.

Aynı su bize nahoş gelmese de, kediler için durum tam tersi olabilir ve bu nedenle sudan kaçarlar. Banyodaki Saç kremi, duş jeli, şampuan veya sabun gibi ürünlerin kokusu da kedileri tiksindirebilir.

Kediye Su Nasıl Sevdirilir?

  • Suyla ilk tanışma sürecinin kedinizde travmatik bir etki oluşturmamasına dikkat edin.
  • Banyo öncesi koşup oynayarak enerjisini atmasına yardımcı olun.
  • Ödül mamalarıyla kedinizi motive edin.
  • Onu yıkarken özel kedi şampuanı kullanın, gözlerini yakmamaya özen gösterin. Bunu zevkli bir oyun olarak algılamasını sağlamak için ona biraz şirinlik yapın.
  • Yine de istemeden kedinizi korkutabileceğinize yönelik endişeleriniz varsa, bu riski göze almamak adına, banyo işini profesyonellere bırakın. Kedinizi pet kuaförüne götürebilirsiniz. Banyo ve tüy tarama gibi işlemleri orada uzmanlar tarafından özenle yapılacaktır. Hatta tüylerine fön bile çekebilirler. Öyleyse şimdiden, kedinize sıhhatler olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu