Açıklayıcı

Serbest Vuruş Bilimi: Futbolcular Topa Nasıl Falso Verir?

Dünya çapında en sevilen spor futboldur, bu yüzden dünyanın en popüler sporu olması hiç de şaşırtıcı değil. Dünya çapında ki futbolcuların, futbolda bizi yetenekleri, hileleri, top sürme ve sahadaki zarafetiyle heyecanlandıran müthiş oyunlarınızı izliyoruz.

Bunlardan en güzeli sanırım, serbest vuruşlarla atılan ustaca gollerdir, özellikle de topun savunma oyuncularının üzerinden süzülüp kaleciyi yendikten sonra ağalarla buluşması gibi.

Magnus etkisi

Beckham, Ronaldinho ve Messi havada topun yolunu nasıl değiştiriyor?

Futbolcular topa falso  vermek için ayaklarını ustaca kullanarak topun dönmesini sağlar. Top havadayken, etrafındaki havanın hareketi topun kıvrılmasına neden olur. Aslında, bir sürükleme kuvveti yaratır: rüzgarla giden taraf sürüklemeyi artırırken, rüzgara karşı giden taraf sürüklemeyi azaltmıştır.

Bu, bir basınç dengesizliğine neden olur ve top, daha düşük basınca sahip olan artan sürtünmeyle yana doğru hareket eder, bu topa falso verilmesine neden olur.

Usta oyuncu Cristiano Ronaldo, topa olabildiğince az dönüşle vurmaya çalışıyor. Topa spinsiz vurulduğunda, havadaki hareketlere daha duyarlı hale geliyor. Ayrıca, topun üzerinde çamur veya çim lekeleri varsa, topun dengesi bozulur hareketi tahmin edilemez hale gelir ve kalecinin kurtarmasını zorlaştırır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu