Uzay

Ses Uzayda Yolculuk Yapamıyorsa! NASA Sesi Nasıl Kaydetti?

Uzay başlı başına gizemlerle dolu ve yıllar boyunca keşfedilen cisimlerin dışında keşfedilmemiş bir evreni içerisinde barındıran, sonu olmadığına inanılan bir fezadır. Bununla birlikte yıllarca NASA ve bilim adamları uzayın derinliğinde saklanılanları araştırmaya ve keşfetmeye devam etmiştir. En çok incelenen ve irdelenen konulardan biri ise sesin uzayda yaptığı yolculuktur. Bu yolculuk esnasında ses dalgaları uzayda yayılır mı? Uzayda ses duyulur mu? Peki, uzayda ses tamamen kaybolur mu? NASA uzayda nasıl ses kaydetti?

Ses Dalgaları Uzayda Yayılır Mı?

Ses, moleküllerden oluşan, titreşimlerin hareket ederek enerjiye dönüşmesiyle açığa çıkan yayılımdır. Ses dalgası ise titreşerek enerjiye dönüşen sesin yayılması anlamına gelmektedir. Bu durumda titreşerek kaynağından çıkan ses dalgaları uzayda yayılır mı? Bilim adamlarının araştırmalarına göre sesin uzayda yayılması imkânsızdır. Çünkü sesin kaynağından ayrılışıyla birlikte maruz kaldığı hava basıncı dalga boyunu azaltır ve sesin yayılması bu şekilde durdurulur. Sesin yayılmaya devam etmesi sahip olduğu dalga boyunun genişliğine bağlıdır.

Uzayda Ses Duyulur Mu?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre uzayda herhangi bir sesin duyulması olanaksızdır. Zira sesin duyulabilmesi için havaya ihtiyaç duyulmaktadır. Hava, ses moleküllerinin titreşerek yayılmasına olanak sağlamaktadır. Hava basıncının sağladığı dalgalanmalarla birlikte ses yayılmaya başlamaktadır. Uzayda ise hava bulunmadığı için oluşan titreşimler yayılamamaktadır.

Uzayda Ses Tamamen Kaybolur Mu?

Uzay koca bir galaksiyi içerisinde taşıyan ve birçok galaksiye ev sahipliği yapan en geniş mekandır. Bununla beraber ses dalgalarının hava olmayan ortamda duyulmadığı fakat kaybolmadığı teorileri üzerinde bilim adamları tarafından araştırmalar devam etmektedir. Yayılmaya imkân bulamayan ses dalgalarının uzay boşluğunda kaybolmadığı ve asılı kaldığı teorileri araştırmalar tarafından kanıtlanmayı beklemektedir.

NASA Uzayda Nasıl Ses Kaydetti?

NASA özel teknikler kullanarak gezegenlerin içerisinde bulunan titreşimleri kaydetmeyi başarmış ve bu titreşimleri bir araya getirerek ses elde etmiştir.

Uzayda olanlar kısaca şöyledir;

  • Uzaydaki yıldızlar ve gezegenler kendi içerilerinde titreşim ürettikleri tespit edilmiştir.
  • Yıldızlar ve gezegenlerin ürettikleri titreşimler sadece kendi içlerini etkilemektedir.
  • Belli oranda frekans üretmeyi başarmaktadırlar.
  • Bu frekanslar hava olmadığı için yayılım gösteremezler.
  • Özel sismik tekniklerle dinlemeler yapılmış ve kayıt altına alınmıştır.

BU MAKALE BİR BİLİM SEVER TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. SİZ DE BİLİMSEVER.COM’DA KONUK YAZARLIK YAPABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu