Teknoloji

Sizi Şaşırtacak 5 Sıradışı Alternatif Enerji Kaynağı

Bizlerden sonra gelen nesil, yıllar sonra bizim enerji üretmek için fosil yakıtları kullanmamızla dalga geçebilirler. Belki de bunu yaparken arabalarının deposunu organik çöplerle dolduracaklar.

Evet, doğru okudunuz! Yakında, organik çöplerle çalışan bir araçla sokaklarda dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Dünyada ki enerji kaynaklarının tükenmeye başlamasıyla insanlar alternatif ve yeşil enerjiye geçme eğilimindeler. Günümüzde de biyodizel yakıtlar zaten kullanılsa da, görünüşe göre, mısır ve pekmezden daha tuhaf enerji kaynakları var.

Her gün kullandığımız araçlara ve otomobillerimize güç sağlayabilecek şaşırtıcı alternatif yakıtlar

Vücut Isısı

İçimizin yandığı zamanlar, içimizde büyük bir enerjinin var olduğunu hissederiz. İsveç vücudumuzda ki bu doğal enerji kaynağını en verimli şekilde kullanmayı keşfeden ülke olsa da bu kaynak birçok ülkede kullanılmaktadır.

Her gün Stockholm tren istasyonunu (İskandinavya’nın en yoğun seyahat edilen merkezi) dolduran 250.000 yolcunun ürettiği muazzam vücut ısısını istasyonu yöneten ofis binasına aktarmanın bir yolunu buldular.

Yolcular tarafından üretilen ısı, istasyonun havalandırması tarafından yakalanıyor ve yer altı tanklarındaki suyu ısıtmak için kullanılıyor. Bu su daha sonra ofisinin kalorifer sistemine gönderilerek memurların ısınmasını sağlıyor.

Kahve Telvesi

Kahve tiryakilerinin sık sık karşılaştığı bu atık aslında tam olarak bir atık değil, doğru şekilde işlendiğinde bir enerji kaynağı olarak değerlendirilebilir.

Dünya nüfusu her yıl ortalama 600 milyar fincan kahve tüketiyor. Ortalama bir kafe her gün 10 kg kahve atıyor. Ancak bu kahve telveleri çöpe atılmak yerine biyodizel yakıt üretiminde kullanılabilir .

Londra’da kurulan Bio-bean, kahve atığı geri dönüşümünü sanayileştiren ve daha önce atılan bu kaynaktan biyodizel ve biyokütle pelet ürünü üreten ilk şirket olduğunu iddia ediyor. Kahve ile çalışan arabalar, alternatif enerji üretimi için oldukça popüler bir yöntem olabilir.

Herkesin Sevgilisi Çikolata

Bir çikolata fabrikasının çikolata ürettikten sonra dışarı attığı atıklarla E. coli bakterisine beslenebilir ve bakterinin bu beslenmesinden hidrojen açığa çıkar. Hidrojen’in yakıt olarak kullanılmasından açığa çıkan yan ürün ise su olduğu için bilinen en temiz yakıtlardan biridir.

Bunun yanında yapılan bir denemede çikolatadan elde edilen yağ da biyo-yakıta dönüştürüldü ve bir yarış pistinde araçlara yakıt olarak kullandırıldı.

Dans Pistleri ve Düğün Salonları

Bu sıralamada ki en ilginç alternatif enerji üretilen yerlerden biri sanırım bu kısım.  Japonya’daki bir dizi dans kulübü, kendi kendine yeten işletmeler için dans pistleri üzerinde dans eden insanlardan enerji üretmeyi başardı.

İşletmeler yürüyen veya dans eden insanların kinetik enerjisini elektriğe dönüştürülebiliyor, Bu dönüşüm piezoelektriklik ilkesine göre işliyorPiezoelektriklik, bir nesneye stres veya zorlanma uygulandığında üretilir ve daha sonra elektriğe dönüştürülebilir.

Ve Tabi ki Yosunlar

Bu listedeki en umut verici alternatif yosunlardır, ancak yosunlar yakın gelecekte gezegenimizde fosil yakıtların yerini alabilir. Yosun, mısır veya şekere göre daha yüksek bir kalorifik değere (ısı içeriği) sahiptir, bu da onu yakıt kaynağı olarak daha verimli kılar.

1942’den beri bilim adamları bu enerjiden yararlanmanın çeşitli yolları üzerinde çok çalışıyorlar. Bir yakıt kaynağı olarak alglerin, biyodizelden uçak yakıtına kadar uygulamaları vardır. Bazı alg türleri kurutulabilir ve daha sonra yağ asitleri ekstrakte edilebilir. Bu yağ asitleri esterleşmeye tabi tutulur ve böylece biyodizel elde edilir.

Artık tüm çılgın seçenekleri bildiğinize göre, insanlığın geleceği için en çılgın seçim hangisi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu