Açıklayıcı

Tellere Konan Kuşlara Nasıl Elektrik Çarpmıyor?

Şimdi Youtube önerilerinden gelen bir şarkı ile keşfettiğimiz bir konu üzerinde konuşmak eğlenceli olacak. “Telgrafın tellerine kuşlar mı konar, Herkes sevdiğine de yavrum böyle mi yanar”

Elektrik kablolarının üzerine tünemiş kuşları görmek herkes için çok yaygın bir manzara olsa gerek. Kuşlar, yol kenarlarında olan ve içlerinden yüksek gerilim geçen kabloları üzerinde rahatsız edilmeden oturmakta çok hoşlanırlar. Peki bu kuşlara nasıl elektrik çarpmıyor ?

Tek Tel İyi Ama İki Tel Sıkıntı

Elektrik çarpmamasının sebebi kuşların yaptıkları veya daha doğrusu yapamadıkları bağlantılardan kaynaklanıyor .

Elektrik akımı basitçe elektronların hareketi ile açıklanabilir ve  elektronların bir noktadan diğerine hareket etmesi için, iki nokta arasında yeterli bir potansiyel farkı gerektirirler.

Tıpkı tüm enerji türleri gibi, elektrik de kararlılık yani dengede durma eğilimindedir. Bu, elektriğin en az dirençli yol boyunca yüksek enerjili alanlardan düşük enerjiye doğru yöneleceği anlamına gelir. Örneğin, kuşun bir ayağı üzerinde durduğu tel üzerinde ve diğer ayağı yerde veya daha düşük voltajlı farklı bir tel üzerinde olsaydı, kuş elektrik çarpacaktı. Bunun nedeni, kuşun elektrik akımının yüksek voltajlı maddeden (tel) düşük voltajlı maddeye (topraklama) geçmesine izin veren bir iletken olarak görev yapabilecek olmasıdır.

Elektrik Yüklü Teller bu kadar tehlikeliyse, bakım çalışmaları nasıl yapılıyor?

Elektrik hatlarına bakım yapmakla görevli olan işçiler kıyafetlerinde, ekipmanlarında ve asansör kamyonlarında güçlü yalıtım malzemeleri kullanır. Kauçuk gibi yalıtım malzemeleri, elektriğin içinden geçmekte zorlandığı malzemelerdir. Bu nedenle, elektronlar işçiden geçmek yerine lastik eldivenlerinin veya lastik saplı aletlerinin diğer tarafında kalır.

Yolun müsait olmadığı zamanlarda yani örneğin ormanlık alanlarda elektrik hatları için çalışan işçiler helikoptere asılı şekilde çalışırlar. Elektrik hatları için çalışan işçiler veya helikopter yere bağlı olmadığından dolayı (kuşlar gibi), işçinin bir seferde yalnızca bir tele dokunmasına dikkat etmesi şartıyla herhangi bir risk oluşturmazlar.

Bu tür önlemler alınmasına rağmen, elektrik bakımı en tehlikeli işlerden biridir. Eğitimli bir profesyonel veya bir kuş değilseniz elektrik kablolarından uzak durmak muhtemelen akıllıca bir seçim olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu