Uzay

Uzay Enkazı Dünyayı ve Atmosferi Nasıl Etkiler?

Dünyada yapılan en iyi keşiflerden biri uzay konuludur. İnsanlığın yapmış olduğu bu keşifler belki de ilerleyen zamanlarda pek çok gezegeni keşfetmeye ve yaşam alanı bulmaya yol açabilecektir. Bundan dolayıdır ki bütün ülkelerin uzaya yatırım yapması birçok şeyi değiştirecek ve gelişim yolunda atılabilecek bir adım olacaktır.

Uzay Enkazı Nedir?

Yörünge enkazı olarak da bilinen uzay enkazı, Dünyanın çevresindeki nesnelerin toplanmış hali denilebilir. Bu nesneler pek çok şeye zarar verir. Bunlardan biri de elbette ki Dünyamız. Bu nesneler bizim uzaya yolladığımız yörüngeler, roketler vb. türden nesnelerin parçalanmış halidir. Böyle düşündüğümüzde bizim dünyamızın yörüngesine de etki etmesi kaçınılmazdır.

Uzayda Enkazın Oluşması Neyi Gösterir?

Uzayda enkazın oluşması bizim tehlikede olduğumuzun bir işareti olabilir. Uzay enkazı dünyanın çevresini ve atmosferini nasıl etkiler sorusunun cevabını da biradan vereceğiz. Uzay enkazlarının tahmini onlarca milyon gibi büyük çoğunluğu boya parçacıkları ve roket yakıtı gibi küçük partiküllerden oluştuğu düşünülmektedir. Bunu elbette ki azaltabilmek mümkündür. Ancak uzaydaki bu kalıntıların dünya üzerinde de etkisinin bulunduğunu düşünürsek engellemek adına çok geç kalmamak gerekir.

Uzaydaki Enkaz Dünyayı Etkiler mi?

Uzaydaki enkazın Dünyayı etkilemesi kaçınılmaz. Hatta büyük sonuçları dahi olabilir çünkü zaten Dünya yörüngesinde denilerek üzerinde durulmaması büyük ihmallere yol açar. Böyle şeylerin önüne geçebilmek için öncesinde tedbir almak gerekebilir.

İnsanlığın Uzay Yolculuğu

Bazı ülkeler uzaya yaptıkları yolculuklarla adından söz ettirebilmiştir.

Bu ülkeler;

  • ABD
  • Rusya
  • Afganistan
  • Brezilya
  • Bulgaristan
  • Kanada
  • Çin
  • Küba
  • Çekoslovakya
  • Macaristan vs. gibi ülkelerdir.

Bu ülkeler ile gelişmişlik düzeyine ulaşılabildiği söylenebilir. İnsanlık uzay macerasını başarıyla tamamlayacak mı bilinmez ama tahmini olarak iyi bir başarı seviyesine sahibiz ve uğraşılar sonucu da devamı gelecektir. Uzay yolculuğu elbette ki bitmez tükenmek bilmez bir yolculuk olsa da daha keşfedilecek çok şey ve yol vardır bunlar ilerideki gelişmişlik düzeyimizi de etkileyen faktörlerden biridir hiç şüphesiz. Neticede tükenmeyen bir keşfetme ihtiyacımız var ve bunun kıymetini bilmeli yola bu merakla devam etmeliyiz.

BU MAKALE BİR BİLİM SEVER TARAFINDAN YAZILMIŞTIR. SİZ DE BİLİMSEVER.COM’DA KONUK YAZARLIK YAPABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu