Çevre

Yağmurdan Sonra Toprak Neden Güzel Kokar ?

Petrichor’a genellikle bazı bitkiler tarafından yağların salgılanması, Aktinobakterileri tarafından geosmin kimyasalının üretilmesi sonucu ortaya çıkan olaylardan oluşan güzel kokulardır.

Yağmur, yaratanın bize sunduğu en büyük nimetlerdendir. Neredeyse bütün canlılar (yarasalar ve tilkiler hariç) yağmur mevsimini, özellikle yazın ilk yağmurunu çok sever. Uzun bir yazdan sonra düşen yağmur damlalarının verdiği ferahlık gerçekten çok güzeldir. Ancak bundan daha güzel olan şey ise, o yağmur damlalarının yere çarptığı andaki kokusudur.

Evet, bizi sersemleten, şiirsel ve romantik yapan o koku. Birçoğu bu kokuya aşinadır, ancak bu yağmur sonrası kokusu neden bu kadar harikadır ?

Petrichor

Bu terim, 1964 yılında killi kokunun doğasını araştıran Avustralyalı bilim adamları tarafından bulundu. Nemli kil, tortu ve kayadan gelen aromayı araştırdılar. Petrichor’a neyin yol açtığını ve onu kozmetikte kullanmak amacıyla yapay olarak taklit edip edemeyeceğimizi anlamak için  çok sayıda deneme yapıldı.

Petrichor kokusu genellikle bazı bitkiler tarafından esansiyel yağların salgılanması, Aktinobakterileri tarafından geosmin kimyasalının üretilmesi sonucu ortaya çıkan olaylardan oluşan güzel kokulardır.

Petrichor’un mis kokusu genellikle bitkilerden gelir. Yağmur mevsimi öncesindeki uzun yazlar boyunca, bazı bitki türleri palmitik veya stearik asit gibi yağ asitleri açısından zengin yağlar salgılar . Su kıtlığı olduğunda yerdeki diğer tohumların filizlenmesini önlemek için bir önlem olarak yani su kıt olduğunda daha az bitki dolayısı ile daha az su ihtiyacını sağlamak için bir güvenlik önlemidir.

Aktinobakterler

Geosmin , bu konkunun oluşması için önemli bir oynar ve  Aktinobakter adı verilen toprakta yaşayan bakteriler tarafından salgılanır .

Bakteriler, genellikle ıslak koşullarda gelişen mikroorganizmalardır. Ancak  yağmurlu bir mevsimden önceki  kuru bir dönemde, uykuda kalırlar ve geosmin içeren sporlar üretirler. Geosmin kokusu ilk yağmurda daha da artar. Böylece, o tipik kokuyu alırsınız.

Ozon

Önemli bir petrichor kaynağı daha var tabi ki Ozon. Gök gürültülü fırtınalardan önce gelen yağmurlar sırasında , atmosferdeki yüksek elektrik ışığı oksijen ve nitrojen moleküllerini böldüğünde ozon üretilir. Daha spesifik olarak, bölünmüş moleküller sıklıkla nitrik oksitle yeniden birleşir ve atmosferdeki diğer gazlarla etkileşerek ozon (O 3 ) oluşturur. Bu ozon daha sonra rüzgarlı havalarda burumuza kadar taşınır.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak, ilk yağmurda kokladığınız şey aslında önceki kurak mevsimde canlı organizmaların hayatta kalmak için ürettikleri bileşiklerdir.

Ve eğer yağmur gök gürültülü fırtınalarla birleşirse, o  ilk yağmur kokusunun keskin kısmı muhtemelen ozondan kaynaklanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu