Açıklayıcı

Yavaş Çekimde Ses Dalgası Neden Garip Duyulur ?

Bir sesin “düşük olması” veya “yüksek olması” frekansı yüzündendir. Frekans, zaman aralığı başına ses dalgalarının oranıdır. Bir şey yavaş harekete geçirildiğinde, aynı miktarda ses dalgasını duyarsınız, ancak daha uzun bir süre boyunca aralıklı hale getirilmişlerdir. Bu, duyduğunuz frekansı düşürür ve sesi “alçaltır”.

Ses dalgasının frekansına bağlı olarak farklı ses perdeleri duyuyoruz. Temel olarak, bir sinüs dalgası hayal edin (standart, stereotipik, kıvrımlı, yukarı-aşağı) ve tıpkı bir yayı uzattığınız veya sıkıştırdığınız gibi dalgayı her iki uçtan çekin veya çekin.

Analog ve Dijital Ses

Sesi yavaşlattığınızda, analog (kaset gibi) veya dijital (MP3 gibi) sesle mi uğraştığınıza bağlı olarak farklı şeyler olur. Analogda, bu dalganın sizi uçtan uca geçtiğini ve sadece doğrudan önünüze baktığınızı hayal edin. Normal hızda, dalganın zirveleri ve çukurları (“yüksekler ve alçaklar”) kaydedildikleri gibi aynı aralıkta (frekansta) görünür. Yavaşlatırsak ve dalgayı yanınızdan geçirirsek, aniden tepeler ve çukurlar birbirinden uzaklaşır gibi görünür. Bu daha sonra, sanki normal hızda, ancak daha düşük bir perdeyle çalıyormuşuz gibi, çalma sırasında daha düşük bir ses (frekans) olarak kopyalanır.

Dijital dünyada ses, bir kaset veya eski bir vinil plak gibi sürekli değildir. Bunun yerine örneklenir, bu dalgayı sabit aralıklarla ölçmeyi ve o noktada ne olduğunu yazmayı içerir. Tahmin edebileceğiniz gibi, ne kadar çok örnek alırsanız, orijinal dalgayı o kadar doğru şekilde yeniden üretebilirsiniz. Bununla birlikte, sesi uzatmak için zaten sahip olduğunuz örnekleri alır ve aralarındaki boşluğu artırırsınız. Bu örnek noktalardan bir dalga çizmek, daha sonra, analog versiyonun göründüğü gibi, daha düşük bir frekans dalgasına neden olur.

Enterpolasyon

Bilgisayarlar ayrıca daha akıllıca bir şey deneyebilir ve yapabilir, bu da sesi ‘enterpolasyon’ yapmaktır. Sesi yavaşlattığınızda örnekler arasında daha büyük bir boşluk olduğu için, bilgisayarlar her şeyi deneyebilir ve ayarlayabilir ve orijinal ses perdesi gibi ses çıkarması için örnekler ekleyebilir, sadece daha yavaş. Bu hala aktif olarak araştırılmaktadır ve elle ince ayar yapılmadan nadiren kulağa özellikle iyi gelir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu