Açıklayıcı

Tuz Karları Nasıl Eritir? Yollardaki Karı Eritmenin En İyi Yolu Tuz mu?

Tuz Karları Nasıl Eritir hiç düşündünüz mü? Kar yağdığında yollara tuz serpmek, buzun donma noktası düşer, bu nedenle kar veya buz erir. Ancak -16 santigrat derece ve altında ki çok düşük sıcaklıklarda bu teknik bile işe yaramayabilir.

Tuz bir bakıma dünyadaki en tatlı şeydir. Tabii ki şeker kadar tatlı demek değil bu; Demek istediğimiz, tuz hayatımızın çok önemli bir parçası. Günlük öğünlerimizi oluşturan birçok yemeğe lezzet vermesi açısından kullanılır. Sadece bu da değil, kışın yollarda ki karı ve buzu eritmek için oldukça etkilidir. Tuz olmadan, kışı yollarda geçirmek oldukça zordur.

Peki Tuz Karları Nasıl Eritir?

Bu sorunun cevabı kabaca tuz, buzun donma noktasını düşürür. Normal koşullar altında, buzun donma noktası 0 santigrat derecedir, ancak deniz suyunun donma noktası (içindeki tuz bulunması nedeniyle) daha düşüktür (-2,2 santigrat derece).Kara tuz serpildiğinde, buzun donma noktası düşer, bu nedenle kar veya buz erir.

Tuz Donma Noktasını Neden ve Nasıl Düşürür?

Bir su molekülü, güçlü bir şekilde birbirine bağlanan 2 Hidrojen atomu ve 1 Oksijen atomundan oluşur. Sodyum atomlarına sahip olan tuz (NaCl) bunlarla temas ettiğinde Hidrojen ve Oksijen atomları ile  birleşerek buz oluşturması zorlaşır. Dolayısıyla sokaklarımız ve yollarımız temizlenebilir ve karlı bir manzara yerine tuzlu bir manzara ile baş başa kalırız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu