Doğa

Dünyanın En Zehirli Hayvanları

Dünyanın en zehirli hayvanları deyince hepimizin aklına önce; akrep, kene, örümcek, yılan gibi canlılar geliyor. Fakat bunlardan çok daha tehlikeli hayvanlar bulunuyor. Hatta örümcekler, yılanlar bunların yanında –deyim yerindeyse- çok masum kalıyor.

İşte, karşı karşıya gelmeyi hayal etmekten bile korkacağınız, âdeta bir ölüm makinesi olan o hayvanlardan bazıları….

Dünyadaki en Zehirli Hayvanlar

Bazıları çok küçük olsa da, taşıdıkları zehir sizi dakikalar içerisinde öldürebilecek güce sahip. Bazılarının belki ismini bile ilk defa duyacaksınız.

O zaman karşınızda, dünyadaki en tehlikeli hayvanlar listesi:

1.   Katil tırtıl

Hayatını genellikle ağaçların üzerinde sürdüren bu tırtıl, Brezilya halkının korkulu rüyası. Zehriyle iç kanamaya yol açan bu tırtıl, kişinin birkaç saat içinde ölmesine yol açıyor. Brezilya’da yüzlerce ölüm vakasına sebebiyet verdiğinden dolayı bu tırtılın zehrine özel bir panzehir üretilmiş.

2.   Kara Mamba

Çok zehirli ve saldırgan bir yılan türü olan Kara Mamba’nın anavatanı Afrika. Boyu yaklaşık 2,5 metreden başlıyor ve 4,5 metreye kadar ulaşıyor. Eğer bir insanı gövdesinden veya yüz bölgesinden ısırdıysa bu zehir onu 20 dakika içinde öldürebiliyor.

3.   Büyük Beyaz Köpekbalığı

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinde kendine yer bulan bu canlıya ülkemizin; Marmara, Ege, Akdeniz kıyılarında da rastlanıyor.

Bunlar ton balıklarıyla, penguenlerle, deniz kunduzlarıyla, yunus ve balinalarla besleniyor. Yılda en az 10 kişinin ölümüne neden oldukları biliniyor.

4.   Balon Balığı

Yosunlu ve taşlı alanlarda yaşayan balon balıklarının zehri sanayide kullanılıyor. Ayrıca derisinden de yine sanayi sektöründe yararlanılıyor.

5.   Koni Salyangozu

Endonezya, Asya Pasifiği ve Avustralya’da görülen bu canlı, kancasındaki iğnede güçlü bir zehir barındırıyor. Öyle ki bunun tam 200 farklı zehir türünden oluştuğu söyleniyor.

Bir el boyunda olmasına rağmen içinde böyle etkili bir zehir taşıyan bu hayvan, bir insanı yalnızca 5-15 dakikada öldürebiliyor.

6.   The Deathstalker (Bir Akrep Türü)

Ölüm Avcısı diye bilinen bu akrep türü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaygın olarak gözlemleniyor. Dünyadaki en zehirli akrep türleri arasında bulunan bu canlı, Androctonus crassicauda (kara akrep) zehrinden 2 kat daha kuvvetli bir zehre sahip.

7.   Sivrisinek

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinde sivrisineğin olması sizi şaşırtmasın. En zararsız gibi görünen bu hayvanlar, sadece vızıldayarak rahatsız etmekle kalmıyor. Dünyada her yıl ortalama 700 milyon kişiye sivrisinekler yüzünden hastalık bulaşıyor. Yine her sene 2-3 milyon insan, sivrisinekler nedeniyle hayatını kaybediyor.

8.   Kutu Denizanası

Bunlar da dünyanın en zehirli canlıları arasında başı çekiyor. Hint Pasifiği’nde yaşayan bu canlının zehri, insanı 1,5 saat gibi kısa bir zamanda öldürebiliyor.

9.   Mavi halkalı ahtapot

Pasifik ve Hint Okyanusu’nda yaşayan bu canlı, bir ısırığı ile kişiyi birkaç dk içerisinde öldürüyor. Çünkü ısırdığı zaman, nefes almayı kontrol eden kaslar etkisiz hâle geliyor. Bu da insanın boğularak ölmesine yol açıyor.

10.       Muz örümceği

Dünyanın en zehirli hayvanları listesinde özel bir yeri (!) olan bu örümcek, Guiness Rekorlar Kitabı’na bile girmiş. Güney Amerika’da görülen bu örümcek muzların üzerinde yaşadığı için böyle isimlendiriliyor. Zehri ile insanı felç edip saatler içinde de ölümüne yol açıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu