Açıklayıcı

Gastroenterit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Gastroenterit Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Gastroenterit bir sindirim sistemi hastalığıdır. Sindirim sisteminin enfeksiyon kapması, iltihaplanmasıyla tetiklenir ve genellikle uzun sürmez ve kronikleşmez. Sindirim sistemi hastalıkları arasında sıklıkla görülür. Özellikle son yıllarda birçok insanın gastroenterit kaynaklı sindirim problemleri ve rahatsızlıklar çektiğini görmekteyiz. Uzmanlar bu durumun özellikle son zamanlarda artmasının sebebini sağlıksız ve yetersiz beslenmeye, stresli hayat şartlarına ve gıdalarımızda bulunan kimyasallara bağlıyorlar.

Gastroenterit Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Gastroenterit genellikle stresli hayat yaşayan, sağlıklı beslenemeyen veya kimyasallar ve parazitler nedeniyle rahatsızlığa açık olan insanlarda görülür. Çoğunlukla bakteri kaynaklı bir hastalık olan gastroenterit, hijyen kurallarına uyarak engellenebilir. Her ne kadar şahsi hijyenimize dikkat ederek bu hastalıktan kaçınabilecek olsakta bu her zaman mümkün olmayabilir. Yani hastalığa yakalanmış bir insan kişisel hijyen kurallarına uymadığını söylemek mümkün değildir. Her ne koşulda olursa olsun bu hastalığın belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız en kısa sürede gastroenterit tedavisi için hekiminize başvurmalısınız. Paraziter, kimyasal, bakteriyel olması hastalığın tehlike boyutunun artabileceğinin yegane göstergesidi

Gastroenterit belirtileri arasında en yaygın görüleni karın krampları ve kasılmalardır. Çoğunlukla geçici olduğu veya başka bir sebebi olduğunu düşündüğümüz için çok önemsemediğimiz bu belirtiler birçok hastalığın da habercisi olabilir. Karın kramplarının ardından gelen ishal ve kusma gibi belirtiler de çoğu hastada değişmez.

Gastroenterit Bulaşıcı Mıdır?

Gastroenterit bulaşıcı bir hastalıktır ve tedavi yöntemleri uygulanmadığınızda özellikle aynı ortamı paylaştığınız aile bireyleriniz başta olmak üzere çevrenizdeki insanlara bulaştırabilirsiniz. Hastalığın yayılmasını engelleyecek en kolay yol en kısa sürede bir hekime başvurmak, gerekli testleri yaptırmak ve kişisel hijyeninize dikkat etmektir. Hastalığı atlatmadan önce insanlarla yakın ilişkiden uzak durmakta korunma yöntemleri arasındadır.

Genel olarak küçük çocuklarda görülen gastroenterit ortalama bir hafta içerisinde vücudumuzda bulunan savunma sistemleri tarafından tedavi edilir. Yetişkinlerde daha az sıklıkta görülen gastroenterit, durumun ana sebeplerinden birisi gıda zehirlenmesi olabileceğinden ister çocuk, ister yetişkin olsun en kısa sürede gerekli önlemleri almayı gerektirir.

Gastroenterit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer gastroenterit hastalığına yakalandıysanız ve istirahat etmenize, beslenmenize ve kişisel hijyeninize dikkat etmenize rağmen bir sonuç alamıyorsanız hekiminize başvurmalısınız. Genellikle gastroenterit tedavisi yapılırken özel yöntemler kullanmak yerine öncelikle ishal konusunda tedavi uygulanır. Bunun ana sebeplerinden birisi vücuttaki su kaybını önlemek ve hastayı daha farklı hastalıklara gebe bırakmamaktır. Bu durum virüsler tarafından ortaya çıkan gastroenteritte de paraleldir. Ana amaç her zaman hastayı zinde tutmak, besin alımını takip etmek, su kaybını önlemek ve bağışıklık sistemimizin hastalıkla savaşabilmesini sağlamaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu