İnsanlar

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir ? Belirtileri Nedir?

Maymun Çiçeği Virüsü, Poxviridae ailesindeki Orthopoxvirus cinsine aittir. Orthopoxvirus cinsi ayrıca variola virüsünü (çiçek hastalığına neden olur), vaccinia virüsünü (çiçek hastalığı aşılarında kullanılır) ve sığır çiçeği virüsünü içerir. Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958’de araştırma amacıyla tutulan maymun kolonilerinde çiçek hastalığı benzeri bir hastalığın iki salgınının ortaya çıkmasından sonra keşfedildi, bu nedenle “maymun çiçeği” adı verildi.
Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı ile aynı virüs ailesine ait nadir bir hastalıktır.

Monkeypox virüsü enfeksiyonu esas olarak orta ve batı Afrika ülkelerinde görülür ve Afrika dışında nadiren gözlenmiştir. Maymun çiçeğinin doğal rezervuarı bilinmemektedir. Bununla birlikte, Afrika kemirgenleri ve insan olmayan primatlar (maymunlar gibi) virüsü barındırabilir ve insanları enfekte edebilir.

Maymun çiçeği nedir?

Yüzü ve vücudu kaplayan bir döküntüye dönüşmeden önce grip benzeri semptomlar ve şişmiş lenf düğümleri ile başlayabilen nadir bir hastalıktır. “Genellikle” çiçek hastalığından daha hafif bir enfeksiyona neden olmasına rağmen, virüs insanlar arasında maymun çiçeği lezyonları, vücut sıvıları ve hatta giysi veya yatak takımı gibi kontamine olmuş malzemelerle doğrudan temas yoluyla yayılabilir.

Maymun çiçeği enfeksiyonlarının çoğunun 2 ila 4 hafta sürebildiği doğrulanmıştır. Virüse maruz kalmış olması muhtemel kişiler, maruz kaldıktan sonra yaklaşık 3 hafta boyunca enfeksiyon belirtileri açısından izlenmelidir.

Tüm suşlar enfeksiyona neden olabilirken, Batı Afrika’da dolaşan suşlar genellikle daha az ciddi hastalığa neden olur. Virüsün başka bir bölgede bulaştığına dair ilk rapor 2003 yılında egzotik evcil hayvanların ithalatından sonra yapılmıştır. İnsanları enfekte etmeden önce virüs, çayır köpekleri de dahil olmak üzere Afrikalı olmayan tutsak türlerde enfeksiyonlara neden oldu. Bu rapor, Afrika dışında atıf yapılan ilk rapordur.

COVID-19’a benzer şekilde, insandan insana bulaşma aerosoller yoluyla gerçekleşir. Tipik olarak 1 ila 3 fitten fazla seyahat edemeyen büyük solunum damlacıkları tarafından da yayılabilirken, bulaşmanın gerçekleşmesi için genellikle uzun süreli kişisel temas gerekir.

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958’de tanımlandı. Maymun çiçeği virüsü nedir?

Maymun çiçeği virüsünün ilk keşfi, 1958 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentindeki bir hayvan tesisinde tutulan maymunlarda görülen bir hastalık salgını sırasında yapıldı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1970’e kadar hiçbir insan maymun çiçeği vakası kaydedilmedi. Virüsü barındıran birkaç tür olabilir, ancak vahşi bir hayvandan izole edilen bildirilen tek maymun çiçeği vakası, hastalıklı bir sincaptı.

Maymun çiçeğinin doğal rezervuarı şu anda bilinmemektedir. Bununla birlikte, bir dizi Afrika kemirgen türünün bulaşmada rol oynadığına inanılmaktadır. Maymun çiçeği virüsü “nadir fakat ciddi” bir hastalıktır.

2017’den bu yana Nijerya’da 218 vaka doğrulandı ve Teksas’ta bir vaka ve Temmuz 2021’deki mevcut vaka da dahil olmak üzere Nijerya’dan gelen uluslararası yolcularda 8 vaka bildirildi.

Tek bir maymun çiçeği vakasıyla ilişkili sağlık riskleri nedeniyle, şüpheli vakaları “diğer olası teşhisleri araştırıp araştırmadıklarına bakılmaksızın” yerel sağlık yetkililerine derhal bildirmelidirler.
İki farklı maymun çiçeği türü tanımlanmıştır: Kongo Havzası türleri ve Batı Afrika türleri. Kongo Havzası virüsü daha öldürücü ve bulaşıcıdır.

Maymun çiçeği enfeksiyonunun tedavisi

Şu anda standart bir tedavi yoktur. Maymun çiçeği ile hastalar, zatürree, sepsis ve körlüğe yol açabilen kornea enfeksiyonlarını içerebilen komplikasyonlar açısından risk altındadır. Ölüm sayısı veya enfeksiyon sonrası etkiler de dahil olmak üzere, bu hastalığın en yaygın ve önemli komplikasyonları hakkında bir anlayış eksikliği vardır.

Araştırmacılar, vakaları belirlemek için büyük ölçüde vaka serilerine ve tek vaka raporlarına güveniyor.

Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığından sorumlu virüsle yakından ilişkili olduğundan, çiçek hastalığı aşısının insanları enfeksiyondan etkili bir şekilde korumak için kullanılabileceği bulunmuştur.

Monkeypox Virüsü Nedir Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler ateş, baş ağrısı, şişlik, sırt ağrısı, kas ağrıları ve genel halsizliktir.

Ateş düştüğünde, genellikle yüzde başlayan ve daha sonra vücudun diğer bölgelerine, en yaygın olarak avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılan bir döküntü gelişebilir.

Aşırı derecede kaşıntılı olabilen döküntü, değişir ve çeşitli aşamalardan geçer ve sonunda bir kabuk oluşturmadan önce azalır. Lezyonlar yara izlerine neden olabilir.

Enfeksiyon genellikle kendi kendine iyileşir ve 14 ila 21 gün arasında sürer.

Maymun çiçeği Nasıl fark edilir?

Monkeypox virüsü, birisi enfekte bir kişiyle yakın temas halindeyken yayılabilir. Virüs vücuda kırık deri, solunum yolu veya gözler, burun veya ağız yoluyla girebilir.

Henüz cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olarak tanımlanmamıştır, ancak cinsel ilişki sırasında doğrudan temas yoluyla bulaşabilir.

Ayrıca maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi enfekte hayvanlarla temas yoluyla veya yatak takımları ve giysiler gibi enfekte olmuş eşyalar yoluyla da yayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu