Uzay

Dünya Yörüngesinden Saparsa Ne Olur?

Evimiz olarak bildiğimiz gezegen yani Dünya, Güneş’in etrafında eliptik bir hareketle dönmektedir. Bu dönüş esnasında gezegenimiz de kendi ekseni etrafında dönmektedir. Biz fark etmesek de, Dünya sürekli hareket halindedir.

Dünya gezegeninde ömrümüzü geçirirken, Dünya’nın bu hareketinin yol açtığı sonuçlara oldukça alıştık ve ona göre adaptasyon sağladık. Ancak Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngesinin değiştirmesi ne gibi sonuçlara yol açacağını hiç düşündünüz mü?

Yörünge Nedir ? Yörünge Şekli Nedir?

Dünya’nın da içinde bulunduğu Güneş sisteminin merkezinde olan ve güneş sistemine adını veren en büyük yıldız olan Güneşin etrafında bulunan tüm gezegenler etrafında dönme eğilimindedir. Güneş’in diğer gezegenlere uyguladığı güçlü kütle çekimi sayesinde bu olay gerçekleşmektedir. Gezegenler, asteroitler ve diğer tüm nesneler, genelde eliptik şekilde rota izleyerek, devamlı olarak güneşin etrafında dönerler. Gezegenlerin döndüğü bu yollara yörünge denir.

Güneş sistemindeki hemen hemen her nesnenin izlediği belirli bir yörüngesi vardır. Ayrıca, farklı gezegenler güneşin etrafında farklı hızlarda dönerler. Örneğin, Dünya’nın Güneş’in etrafında bir turu tamamlaması 365 gün sürer, bu yüzden 365 gün bu, gezegenimizde 1 yıllık süreye eşittir.

Yörüngeler Nasıl Oluşur ?

Önceki başlıkta belirttiğimiz gibi yörüngeler, tüm gök cisimlerinin sadık şekilde izlediği yollardır. Ancak bu yollar tabi ki rastgele oluşmuş yollar değildir. Mevcut yörüngeleri, iki gök cisminin (örneğin, Dünya ve güneş) bir denge durumunda olmasını sağlar. Aslında yörünge, belirli bir gök cisminin üzerinde kalabileceği ve böylece diğer gök cisimleri ile güneş arasındaki karşılıklı çekim kuvvetlerinin dengelenmesi, yani her ikisinin de bir denge durumunda kalması anlamına gelen yoldur.

Dünya Yörüngesinden Saparsa Ne Olur?

Eğer bu yörünge değişirse, kuvvetlerin dengesi etkilenecek ve bu da kitlesel bir felaketle sonuçlanacaktır. Çünkü iki cisimden daha ağır olanı (bu durumda güneş) diğer cisme daha büyük bir kuvvet uygular ve böylece Dünya’yı galaksinin en sıcak yıldızı olan güneşin içine çeker.

Dünya sıcak güneşe yakınlaşsaydı, dünya üzerinde çok daha yoğun ısı hissetmemiz anlamına gelirdi. Bu ısı mavi gezegenimizde ki buzulları hızla eriterek deniz seviyelerinde bir yükselmeye ve takibinde küresel kaosa neden olurdu. Temel olarak, gezegen sular altında kalırdı. Bu durumun tam tersi olarak, Dünya güneşten uzaklaşırsa, gezegendeki tüm su kütleleri donar ve dünyada ki tüm yaşam onlarla birlikte donardı. Ayrıca yılların süresi daha uzun olurdu.

Kısaca özetlemek gerekirse dünya olarak şu anda gittiğimiz yörüngeden oldukça memnunuz, bu yüzden Dünya kendi yolundan uzaklaşmaması tüm canlıların yararına olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu