Teknoloji

Bilinmesi Gereken Ama En Az Bilinen 5 Süper Buluş

İnsanların merak duygusu, ne kadar araştırma yaparsa yapsın asla törpülenemeyecek ve bitmeyecek bir duygudur. İnsanlar, teknolojilerini geliştirdikçe çevrelerinde ki olan biten her şey ile birlikte dünya da büyük ölçüde değişti. Dünyayı değiştiren icatlar ve değerli oldukları halde göz ardı edilen icatlar her zaman üretilmeye devam etti.

Geçmişte telefon, televizyon ve internet gibi bazı icatlar tüm dünyamızı tamamen değiştiren ve herkes tarafından görülen bilinen yeniliklerdir. Şu anda, insanlar tarafından hala nispeten bilinmeyen en son icatlardan bazılarına bir göz atalım.

Blackphone – Siyah Telefon

Günümüzde akıllı telefonlarla boğuşan dünyada, insanların mahremiyetinin önemli derecede zarar görmesi hiç şaşırtıcı değil. Peki bu ortamda gizliliğinizi tamamen koruyan bir cep telefonundan daha iyi ne olabilir?

Blackphone, tam olarak bunu yapan bir akıllı telefon türüdür. Telefonunuzdaki aramalarınızı, metinlerinizi, e-postalarınızı, tarama geçmişinizi ve diğer veri özelliklerini şifreler. Bu nedenle, başka insanlar tarafından sizin kişisel verilerinize ulaşmak hiç kolay olmayacaktır. Haziran 2014’ten bu yana satışda olan blackphone’a küçük bir google araması yapıp büyük bir meblağ ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Hava Kaykayı

1989 yılında vizyona giren Geleceğe Dönüş filminde gördüğümüz hava kaykayının o yıllarda gerçeğe dönüşeceğini kimse tahmin bile edemezdi. Ancak şimdi filmdekine benzer hoverboard yani hava kaykaylarına sahibiz. Şu anda sahip olduğumuz hoverboardlar, o klasik filmdeki kadar işlevli olmasalar da, yine de kıskanmaya değer özellikleri var.

Merkezi California bulunan bir teknoloji şirketi Hendo, gururla Hendo Hoverboard adını verdikleri bir cihaz geliştirmeyi başardılar. Bu uçan kaykaylar yerden yaklaşık 3 santimetre havada durabiliyor, fakat üzerinde durabildikleri alanın bakır veya alüminyum gibi belirli iletken malzemeler olması gerekiyor.

Hemingwrite

Aklınıza gelen parlak fikirleri hızlıca kağıda dökmek istiyorsunuz. Bunun için kalem kağıt kullanmak artık günümüzde geride kalmış bir teknoloji olarak görülüyor.

Kafanıza yeni gelen o “parlak” fikirden bir hikaye geliştirmek için bilgisayarınızın başına oturduğunuzda yada akıllı telefonunuzu elinize aldığınızda, bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda aklınızda ki fikirleri kaçıracak bir çok dikkat dağıtıcı program ve sosyal medya uygulaması bulunuyor.

Hemingwrite  yenilikçi ve olağan üstü özellikleri olan bir cihaz değil fakat; bir mekanik klavye, bir e-kağıt ekranı ve bulut yedekleme imkanını size sunuyor. Hemingwrite aynı zamanda kablosuz internet bağlantısı gibi özelliklere de sahip , böylece değerli fikirleriniz bulut platformlara yedeklenebiliyor.

Pencil Pusher – Kalem Yazıcısı

Pencil Pusher yani Türkçe adıyla kalem yazıcısı tamamen çevreci bir buluş denilebilir. Atık kağıtları yırtıp atmak veya yakmak bir kurtuluş yolu olabilir ancak artık ihtiyacınız olmayan bu kağıtlarla daha faydalı şeyler yapabilirsiniz. Mesela o kağıtları bir kaleme dönüştürmek gibi!

Üç Çinli bilim adamı şu anda P&P Office Waste Paper Processor adını verdikleri bu cihazı geliştirdiler .Yapılması gereken tek şey artık kullanılmayan kağıtları cihaza yerleştirmek ve bir kalem üretmektir.

Makine kağıtları içine alıyor, sıkıştırıyor ve ardından içine küçük bir parça kurşun kalem ucu yerleştiriyor. Çıkmadan hemen önce son olarak, küçük bir miktarda tutkal ekliyor. İşte kaleminiz hazır.

Mercedes Benz Biome

Son yıllarda Dünyamızın ve doğasının değerini bilmeye başladık. Yada en azından bu konuda belirgin adımlar atmaya başladık diyebiliriz. Mercedes ise çalışmak için fosil yakıtlara (dizel, benzin gibi ) ihtiyaç duymayan bir otomobil üretti

Mercedes, Biome konsept otomobil adında bir otomobil geliştirdi ve Kasım 2010’da düzenlenen Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtımını yapmıştı.. Yetkililerin resmi basın açıklamasına göre, “Mercedes-Benz BIOME, bir fidanlıkta ekilen tohumlar gibi organik bir şekilde tasarlandı. Araba yolda ağır metaller yerine, oksijen yayıyor ve araba yaşlanıp perte çıktığında kompost haline getirilebilir  şeklinde tasarlandı”

Üstelik araba süper gözüküyor!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu