Açıklayıcı

Tükenmez Kalem Kapaklarının Üstündeki Deliklerin Sebebi

Çok basit ama yine de çok önemli olan günlük bir teknoloji ‘den bahsetmek gerekirse, tükenmez kalem kapaklarının üzerlerinde ki delikler buna uygun bir konu olur.

Muhtemelen hiç düşünmediniz ya da bu delikle alakalı fikirleriniz muhtemelen hava basıncını düzenleyen veya mürekkebin kurumasını önleyen rastgele bir tasarım özelliği olarak düşünmüş olabilirsiniz. Ve, evet aslında o delik sayesinde hava basıncı olmadan rahatça kalemin kapağı kapatılabilir. Ama aslında! başka bir basit ama dahice amaca hizmet ediyor – boğulma sebebi ile ölüm riskini azaltmak.

Kalem kapaklarını çiğnemeyi seven sadece siz olamazsınız – bunu pek çok insan yapıyor ve bu da kapakların yanlışlıkla yutulmasına ve nefes borusuna girmesine ve de potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açmasına neden oluyor.

Bu delikleri ilk keşfeden ve ilk uygulayan BIC  şirketi web sitesinde , “Bazı BIC kalemlerinin kapağında delik olmasının nedeni, kazayla solunduğunda kapağın hava yolunu tamamen engellemesini önlemektir,” diye yazıyor.  “Bu, kapağın boğulma tehlikesi olamayacak kadar büyük olduğu durumlar dışında, uluslararası güvenlik standartları ISO11540 tarafından da talep ediliyor artık.

Diğer kalem üreticileri de aynı şeyi yapmaya başladı ve kalemlerinin üstüne daha büyük delikler eklediler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu