Açıklayıcı

Uçakla Türbülans ‘a Girmek Nasıl birşey? Türbülans Nasıl Meydana Gelir?

Dünyayı dolaşmak birçoğumuzun hayalidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uçak en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biri haline gelmiştir. Özellikle dünyanın bir yerinden diğerine çok kısa sürede ulaşabilmemiz uçağın cazibesini arttıran etkenlerden biridir fakat uçağın bizi korkutan yönleri de mevcuttur. Uçağın oldukça yüksekten uçması dışında ayrı bir korku. Türbülans.

Türbülans Nedir?

Türbülans en basit şekliyle düzensiz hava hareketi olarak adlandırılabilir.

Türbülans Neden Olur?

Atmosferi oluşturan hava daima hareket halindedir. Uçaklar uçarken havanın hareketliliğinden faydalanır. Uçağın stabil bir biçimde uçabilmesi için hava akımlarının düzenli olması gerekir.

Bazı durumlarda bu hava akımları bozulabilir ve hava boşlukları oluşabilir. Bu tarz durumlarda da türbülans oluşabilir. Oldukça sık görülen bir olaydır. Türbülans bazı durumlarda tehlikeli olabilmektedir. Uçak radarlarıyla tespit edilemez, bu yüzden yolcuların kemerlerini takmaları güvenlikleri için en iyisi olacaktır.

Türbülans Çeşitleri

  • Açık Hava Türbülansı

Bu tip türbülansların genel sebebi çok yüksek seviyelerde bulunan ve çok hızlı olan jet rüzgarlarıdır. Jet rüzgarlarının yönü çok hızlı ve ani bir şekilde değişebilir. Bu değişiklik sonucunda ortaya çıkan hava akımları türbülansa yol açar. Açık hava türbülansı en tehlikeli türbülans türüdür.

  • Kuyruk Türbülansı

Bu tip türbülanslar, uçak kanatlarının uçlarında meydana gelen dairesel hava hareketleri sonucu oluşur.

  • Taşıyıcı Türbülans

Bu tip türbülanslar yeryüzünün dengesiz biçimde ısınması sonucu meydana gelir.

  • Dağ Dalgası Türbülansı

Bu tip türbülanslar güçlü rüzgar akımlarının dağların tepesinden veya kenarlarından geçmesi sonucu oluşur.

 

Türbülans Sırasında Neler Yaşanır?

Türbülans uçağın ani yükseklik kaybına veya şiddetli sarsıntıların yaşanmasına neden olabilir. Ani düşüşler veya ani fırlamalar görülebilir. Bazı türbülanslar çok şiddetli geçerken bazıları çok hafif geçebilir. Uçağın içindeki yolcu sayısı, uçağın yoğunluğu gibi faktörler uçağın türbülanstan nasıl etkileneceğini değiştirir. Pilotlar türbülans öncesinde veya sonrasında uyarı konuşmaları yapabilirler. Uyarı konuşması sonrasında emniyet kemeri takmak çok önemlidir. Emniyet kemeri takmak yaralanma riskinizi düşürür.

Türbülans Korkusu Olanlar Ne Yapmalı?

Uçak fobisi olanlar veya ilk kez uçak yolculuğu tecrübe edecekler için türbülans korkutucu olabilir. Biletinizi alırken uçak kanadı üzerinden değil orta sıralardan yer seçmeniz türbülansın etkisini daha hafif hissetmenize olanak sağlayacaktır. Uçuş boyunca emniyet kemerinizi takmanız da yaralanma riskinizi düşürecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu