Açıklayıcı

2020 De Başımıza Gelmeyen Bazı Şeyler

2020 hepimizin ortak kanaati olacağı gibi felaketler yılı olarak kayıtlara geçti. İnsanlar geçim kaynaklarını, sağlıklarını ve en trajik olanı sevdiklerini kaybettiler, COVID-19 salgınının yarattığı ezici kederi telafi edebilecek bir konu olmasa da 2020 yılında başımıza gelmeyen bir kaç felaket daha vardı.

Dünya genelinde, başımıza felaket sayılabilecek daha neler gelebilirdi?

Yellowstone’un süper volkanı patlamadı

Yaklaşık 640.000 yıl önce ,magma ve sıcak gaz kabarcıklarının sebep olduğu büyük bir patlama bin kilometreküpten (yaklaşık 240 mil küp) fazla kaya, kir ve ağaç gökyüzüne fırlatıldı. Kuzey Amerika’da Yellowstone kalderası olarak bilinen erimiş kaya kalderası, teknik olarak patlaması gereken zamanı geçmiş durumda.

Kaldera: Volkanik patlama sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer şekli. Bazen volkanik kraterlerle karıştırılmaktadır. Kelime, İspanyolcada ‘caldera’ ve Latincede ‘calderia’ denilen ‘pişirilmiş çömlek’ anlamına gelmektedir. Vikipedi

2019 Haziran ayında , bölgeyi arka arkaya hızla sallayan bir dizi deprem yaşandı ve tam bu ekim ayında, Old Faithful olarak bilinen gayzerin düzenli fışkırması durdu ve şüpheli bir şekilde sessizliğe gömüldü.

Yellowstone 2020 de patlasaydı tabi ki kimse şaşırmazdı, ancak her şeye rağmen bu yıl patlamadı.

Bir asteroit Dünya’ya çarpmadı

13 Kasım 2020 Cuma günü Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi’ndeki Asteroid Uyarı Sistemi (ATLAS), küçük bir ev büyüklüğünde bir kayanın dünyanın çok çok yakınından geçeceğine dair uyarı verdi.

Pasifik üzerinde sadece 400 kilometre mesafede gözlemlenen asteroid, bu mesafe bir asteroidin dünyaya en yakın mesafeden geçmesi ile alakalı yeni bir rekordu.

Çok şükür ki bu yıl Dünya’ya endişe verici hiçbir asteroit çarpmadı.

Güneş radyasyonuyla diri diri kavrulmadık

Betelgeuse , dünyadan  600 ışıkyılı uzakta kırmızı dev bir yıldız. Bu yılın başlarında , yıldız hepimizi düşündüren bir şekilde göz kırparak (çeşitli patlamalar) bizi heyecanlandı. Ağustos 2020 ‘de meydana gelen bu olay, dev yıldızın patlamasıyla uzaya yayılacak radyasyon konusunda bizleri endişelendirdi.

Ancak daha sonra bilim insanları  Betelgeuse’un muhtemelen göründüğünden çok daha genç olduğu tespit etti, bu yüzden bir süre daha süpernova gerçekleşmeyecekti ve hepimiz dikkatimizi 2020 yılı için gerçekleşme ihtimali olan diğer kasvetli konulara çekebilirdik.

Uzaylılar tarafından dünya işgal edilmedi

2017 yılında Güneş Sistemi’nin dışından geldiği tespit edilebilen ilk yıldızlararası nesne olan “Oumuamua”yı hatırlıyor musunuz?

Geride bıraktığımız yılın sonlarında 2I / Borisov adlı ve kuyruklu yıldız şeklinde ikinci  yıldızlararası ziyaretçimiz tespit edildi , bu yüzden uzaylıların varlığına dair şüphelerimiz tekrar canlandı.

Zombi orduları mezarlarından kalkmadı

Arkeologların , yüzyıllar boyunca dokunulmamış olan mühürlü lahitleri içeren bozulmamış Mısır mezarları bulmaları nadir olaylardır.

İçerdikleri sırlar bize sadece atalarımızın nasıl göründüğünü değil , nasıl ses çıkardıklarını , nasıl yaşadıklarını ve nasıl öldüklerini de gösterebilir .

2020’nin artık resmen sona ermesiyle birlikte, ölümsüz orduların yolda olma ihtimalinin düşük olduğunu ve Mısır mezarlarında bulduğumuz sırların nihayetinde insanlığa fayda sağlayacağını güvenle kabul edebileceğimizi düşünüyoruz.

Yine de Ocak ayında mezar açmayalım! Sadece emin olmak için.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu