Doğa

Kediler Kutuda Yaşamayı Neden Seviyor?

Evde bir kedi besliyorsanız veya yaşadığınız yerin yakınlarında sokak kedileri çok fazlayla, kedilerin boş ayakkabı kutuları veya ambalaj kartonlarını gerçekten çok sevdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Çoğu zaman, kedi arkadaşlarımız bu boş, görünüşte işe yaramaz kutuları en sevdikleri yer ve hatta evi haline getirir. Bu karton kutuları bu kadar güzel yapan şey nedir?

Kediler, şekli veya boyutu ne olursa olsun kutuları sevme eğilimindedir. Bunu deneyerek de görebilirsiniz.Önlerine bir kutu bırakın ve bundan sonra tanık olduğunuz şey, kedinizin yüzündeki gerçek, katıksız mutluluk veya en azından merak ve entrika!

Kutulara Aşık Avcı Kediler

Kedilerin bu davranışına uyan teorilerden biri, onların doğal olarak yırtıcı yani avcı oldukları , bu nedenle avlarını pusuya düşürmek için onların etrafını yeterince örten bir konum almaktan hoşlandıklarıdır. Bu şekilde davranmaları doğal, içgüdüsel davranış olarak yorumlanabilir.

Rahat ve Güvenli Hayat

Utrecht Üniversitesi’nden Etholog Claudia Vinke tarafından kedilerin stres seviyeleri hakkında yapılan bir araştırmada, boş kutu sahibi kediler, sokulacak kutusu olmayan kedilere göre çevrelerindeki insanlarla daha arkadaş canlısı ve rahat olduğu görülmüştür. Yani kutuların kedilere rahatlık ve güvenlik sağladığı söylenebilir.

Tüm bunların teorilerden ibaret olduğunu unutmayalım ancak kedilerin kutu sevgisini açıklayan en yaygın inanılan hipotezlerden bazıları bunlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu