Teknoloji

Kurşun Geçirmez Cam Nasıl Kurşun Geçirmez ?

Ülkece en çok sevdiğimiz film tarzı sanırım aksiyon filmleridir. Aksiyon filmlerinde de muhakkak silahların ateşlendiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu filmlerde ölmemesi gereken patronlar da vardır zırhlı araçlarla ve tabi ki kurşun geçirmez camlarla gezen.

Merminin enerjisini dağıtarak mermileri alt edecek kadar sert bir şey olan “Kurşun geçirmez” temel dayanağı budur. Bu makalede, imrenilen kurşun geçirmez camın arkasındaki bilimi açığa  çıkarmaya çalışacağız.

Gerçekten “kurşun geçirmez” mi

Az önce bahsettiğimiz aksiyon filmlerinde ki bu camlar tamamen kurşun geçirmez olarak bize gösterilir. Kullanılan silahtan ve ateşlenen mermi miktarından bağımsız olarak, kurşun geçirmez cam, aksiyon dolu film sahnelerinde yenilmez ve bozulmadan kalır.

Aslında gerçekte olan bu değil. Kurşuna dayanıklı camlar imal edilmesine rağmen, bilimsel bir bakış açısıyla bakıldığında “kurşun geçirmez” değil. Çünkü hiçbir cam geçilemez ve kırılmaz değildir. Kurşuna dayanıklı cam tipik olarak mermilerin etkisini azaltır ve dağıtır, yani o camın kırılması için genellikle birkaç merminin yakın noktalara isabet etmesi gerekir. Bu nedenle, aslında yüksek güvenlikli araçlarda gördüğünüz aslında kurşun geçirmez değik kurşuna dayanıklı camdır.

Kurşuna dayanıklı cama bir mermi ateşlendiğinde, dış katmanı delinir, ancak içinde bulunan polikarbonat katman merminin enerjisini emer ve etkisini önemli ölçüde dağıtır. Bu nedenle, mermi son katmandan çıkamaz.

Ayrıca İlginç bir şekilde, son zamanlarda talepler üzerine bazı şirketler, gelen mermileri durdurmak ve korunan taraftaki kişinin ateş etmesine izin vermek için tasarlanmış “tek yönlü” kurşuna dayanıklı cam geliştirdi.

Kurşuna Dayanıklı Camların Tarihi

17. yüzyıl ortalarında Ren Prensi Rupert’e tarafından bir şekilde kurşuna dayanıklı camlar icat edildi diyebiliriz . Yanlışlıkla bir soğuk su kabına erimiş bir bardak koydu. ve bu bardağın kırılmadığını gördü Camı neredeyse yok edilemez kılan şeyin bu olduğuna çok şaşırmış olmalı. Ancak ilk patentli kurşuna dayanıklı cam, 1909’da Fransız kimyager Édouard Bénédictus tarafından yapıldı. Daha çok lamine emniyet camının basitleştirilmiş bir varyasyonuydu. Benedictus, iki cam levha arasına sıkıştırılmış bir plastik çeşidi olan selüloidi kullandı. Popular Science dergisi 1937’de zırhlı polis araçlarında “kurşun geçirmez cam” ın olası kullanım alanı olabileceğini yazdı

Kurşun geçirmez camın kalınlığı ve maliyeti

Kurşuna dayanıklı camın dayanıklı olup olmamasında kalınlığının oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bu camlar bir mermiden korunmak için tasarlanmıştır. Kurşuna dayanıklı camın kurşuna dayanabilmesi için merminin çarparak uyguladığı kuvvete ve kullanılan silahın türüne bağlı uygun bir kalınlıkta olması gerekir. Örneğin, bir keskin nişancı tüfeğinden atılan bir mermi, tipik bir tabancadan daha güçlüdür. Bu nedenle, tüfekle atılan mermiyi durdurmak için tabancanın attığı mermiyi durdurandan daha fazla kalınlık gerekir. Kurşuna dayanıklı camın kalınlığı genellikle 0,25 inç ila 3 inç arasında değişir. Maliyetleri metrekare başına 25 ila 100 dolar arasında olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu