Teknoloji

Suyu Neden Yakıt Olarak Kullanamıyoruz?

Petrol fiyatları yükseldikçe; gazeteler, dergiler ve diğer medya yayınları, bir şirketin veya bir mucidin elektirikle (ki artık yaygınlaşmaya başladı) veya su ile çalışan geleceğin arabasının nasıl yaptığına dair hikayeler yayınlamaya başlar . Bu iddialar genellikle yanıltıcıdır ve şüphesiz yatırımcılara büyük yatırımlar yaptırmak için onlara rüyalarını satmak için yapılır – otomobil endüstrisinde devrim yaratacak bir yakıt olarak su!

Otomobillerimizin motorlarına güç sağlamak için suyu yakıt olarak kullanabileceğimiz somut bir teknolojimiz gerçekten var mı? Onlarca yıldır suyla çalışan sözde otomobillerle ilgili iddialara rağmen , neden hiçbiri tüketici pazarına girmedi?

Suyun Kimyası

Bir su molekülü, iki hidrojen atomundan ve oldukça güçlü olan kovalent bir bağla bağlanan bir oksijen atomundan oluşur. Sudaki enerji kimyasal olarak bu güçlü atomik bağlarda kilitlenmiştir.

Su herkesin bildiği gibi yanıcı değildir, hatta söndürücü bir etkisi vardır. Sudan enerji elde etmenin ve onu yakıt olarak kullanmanın tek yolu, su moleküllerini bileşenlerine ayırmaktır. Su moleküllerini birbirinden ayırarak hidrojen ve oksijen elde edilebilir.

Geleceğin Olayı Elektroliz

Teorik olarak, elektroliz adı verilen kimyasal bir işlem yardımıyla suyu bileşen elementlerine ayırmak için bir yöntem vardır. En temel düzeyde elektroliz, çözeltiden bir elektrik akımı geçirerek suyun hidrojen ve oksijene ayrışmasına sağlayan bir yöntemdir.

Ancak, bu durum ile alakalı küçük bir sorun vardır. Su elektiriği zayıf bir şekilde iletir. Bu nedenle elektrolizin çalışması için suya lityum veya sodyum gibi elektrolitler eklenmesi gerekir. Elektrolitler, iyonik yapıları nedeniyle elektrik enerjisinin su üzerinden akışını kolaylaştırır.

Bu sorunu, bir elektrolit ekleyerek çözseniz bile, suyu bileşenlerine ayırmakla ilgili başka bir sorun daha vardır ve bu diğerinden daha büyük bir sorundur. Su oldukça kararlı bir molekül olduğundan, molekülü bölmek için gereken enerji, hidrojeni yakarak elde edilecek enerjiden daha fazladır. Ayrıca, suyun bileşen elementlere dönüştürülmesi sırasında, bir miktar enerjinin ısı biçiminde kaybolacağını da unutmamak gerekli.

Bu sebeplerle, suyun elektrolizi sürecinde harcanan enerjiden daha fazla kimyasal enerji elde etmek imkansızdır. Termodinamiğin temel kuralları sudan yeni bir enerji yaratmamızı kısıtlar.

Çılgının birisi daha az enerji elde etmek için daha fazla enerji harcamak istemedikçe, bilimsel olarak, termodinamiğin köklü yasalarını ihlal etmeden deposu tamamen suyla dolu bir araba yapmak mümkün değildir.

Genesis World Energy

2000li yılların başlarında, Genesis World Energy adlı bir şirket, hidrojen ve oksijen atomlarını ayırarak ve sonra onları yeniden birleştirerek sudan enerji elde edecekleri bir cihaz geliştirdiklerini duyurdu. 2003 yılında şirket, teknolojisinin hazır olduğunu ve yakında otomobillerde kullanılacağını iddia etti. Bu şatafatlı iddiaların arkasına sığınan şirket, yatırımcılardan şirketin operasyonları için 2,5 milyon dolar toplamayı başardı. Yatırımcılar daha sonra, cihazlarının tamamen yalan olduğunu ve kandırıldıklarını anladılar! Genesis World Energy sahibi Patrick Kelly dolandırıcılıktan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tarihte maalesef bunun gibi bir çok örnek var ve olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Birilerinin arabalara tamamen su ile güç sağlayabilecek bir teknoloji geliştirdiklerini iddia etmesi kesinlikle cazip olsa da, konu bilim olduğunda, bu konuda temel bir imkansızlık vardır. Basitçe söylemek gerekirse – enerji ne vardan yok edilebilir ne de yoktan var edilebilir (sadece bir formdan diğerine dönüştürülebilir)- .Su yanıcı değildir, bu nedenle kullanılabilir enerji elde etmenin tek yolu, suyu hidrojen ve oksijene ayırmaktır.

Pek çok kez bahsedildiği gibi, bunu yapmaktaki sorun, suyu bileşen elementlere ayırmak için harcanan enerji miktarının, yakıt hücresinde yeniden birleştiklerinde geri aldığınız enerjiden daha fazla olmasıdır. Termodinamik yasaları bozulmadan kalır ve kırılmak şöyle dursun bükülemez. Bu nedenle, gerçek anlamda suyla çalışan bir araba yapılamaz, ancak geleceğin neler getireceğini kim bilebilir!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu