Doğa

Kuşlar Neden ” V ” Şeklinde Uçar ?

Gökyüzünde uçan büyük bir kuş grubunun ne şekilde uçtuğunu hiç gözlemlediniz mi? Eğer gözlemlediyseniz “V” harfine benzer bir formda uçtuklarını görmüş olmalısınız.

Echelon formasyonu olarak da bilinen V formasyonu, uzun mesafeler boyunca göç eden göçmen kuşlarda (kazlar gibi) çok sık görülür. Elbette, insanlar için temiz ve şık görünüyor, ancak kuşların bu özel uçuş modelinin ardındaki gerçek nedenin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Nedir bu V formülasyonun Hikmeti ?

Bir kuş uçarken, kanatlarının uçları girdap şeklinde bir hava akımı oluşturur. Bundan dolayı kuşun hemen arkasındaki hava aşağıya doğru itilirken, bunun arkasındaki ve yanlara doğru olan hava da yukarı doğru itilir. Bu, yukarı yıkama bölgeleri ve aşağı yıkama bölgeleri olarak bilinen, hava akışının yukarı veya aşağı doğru olduğu belirli bölgeler oluşturur.

Şimdi, eğer bu bölgede bir kuş uçarsa, havadan serbest bir şekilde yükselir ve sonuç olarak, kendi başına fazla çaba harcamadan önemli miktarda hava desteği alır. Bu nedenle, lideri takip eden kuşlar, kanatlarını grup lideri kadar çok kez çırpmak zorunda kalmayabilirler çünkü sadece süzülerek havada kalabilirler.

Lider kuşu takip ederek arkadan gelen kuşlar, kanatlarını çırpma zamanları tüm bu süzülme olayları için çok önemlidir. Önden uçan kuş kanatlarını çırptığında kanatlarının yarattığı yukarı akış da aşağı yukarı hareket eder. Bu nedenle, bu kuşun arkasındaki kuş, önden uçan kuşun kanatlarından çıkan serbest asansörün hareketli bölgesine uyacak şekilde kendi kanat çırpma zamanını ayarlamalıdır. Bu şekilde, kuşlar bu modelden maksimum faydayı (daha az çaba sarf etmek açısından) elde edebilirler.

En Çok Kim Yorulacak

Lider her zaman fazla kanat çırpar. Peki o zaman Lider kim ? En çok kim yorulacak ? Tabi ki sürünün bu sebepten ötürü sabit bir lideri yok kuşlar da yorgunluk durumlarına göre lideri değiştirip yolculuklarına en zahmetsiz şekilde devam ediyorlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu